Dünya devi nasıl değişti

Royal Dutch Shell’in CEO’suyla Shell’in yeniden yapılanmasını ve yeni dönem hedeflerini konuştuk.

1.10.2012 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Dünya devi nasıl değişti


Capital: Şirketi entegre hale getirmek gibi bir planınız da vardı. Bu kadar büyük yapılarda çok büyük problem. Siz bunu başarabildiniz mi?
- Biz aslında her zaman entegre bir şirket olduk. Upstream’de (arama, sondaj ve üretim faaliyetleri) bu böyleydi downstream’de (petrol ürünleri satış, pazarlama ve dağıtımı) de bu durum böyle. Bu konuda dünyanın en değerli markalarından biriyiz diyebilirim. Uzun dönemde upstream ve downstream işlerinin birleşeceğini düşünüyoruz. Örneğin doğalgazı ele alalım. Doğalgazı nakliyat işinde kullanacağımız projeler üzerinde çalışıyoruz. Bunu da ancak her iki alanda faaliyeti olan bizim gibi şirketler başarabilir. Başka bir örnek olarak, Katar’da doğalgazı sıvı ürünlere dönüştüren büyük bir tesis kurduk. Bu tesis sayesinde gazı alıp dizele ya da baz yağlara dönüştürebiliyoruz. Biz tüm değer zincirine sahip olmak istiyoruz. Son tüketiciye enerji ulaştırmada entegre süreçlerin önemi önümüzdeki dönemde daha fazla görülecek.

Capital: Pek çok farklı paydaşla koordinasyonu sağlamak zorundasınız. Bu paydaşlar arasında hükümetler de var. Bu ilişkiyi nasıl yönetiyorsunuz?
- Enerji işinde olmanın her zaman çok büyük bir önemi var. Ülkeler bilfiil bu işin içinde. Bu nedenle hem hükümetle hem tüm paydaşlarla ilişkileri çok iyi tutmak gerekli. Pek çok durumda da CEO’nun asli görevi budur. Bu nedenle çok fazla seyahat ediyorum.

Capital: Dünyanın en büyük şirketini yönetmek sizin omuzlarınıza nasıl bir yük bindiriyor? Bu yükü nasıl yönetiyorsunuz?
- Bunun bir yük getirip getirmediği konusunda şüphelerim var. Ancak bununla yaşamayı öğreniyorsunuz diyebilirim.

Capital: Liderlik stilinizi nasıl tarif edersiniz?
- Takım çalışmasına inanan bir liderim. Aynı zamanda da çok kesin ve kati liderliğin önemli olduğunu düşünürüm. Karar alma sürecinin çok hızlı ve net olması gerekir. Sorumluluk almaya da inanırım. Bu nedenle karşımdaki kişinin gözünün içine bakıp onu sorumlu tutarım. Onun yetkili olduğunu bilmek isterim. Net aksiyon almayı severim. Takım çalışması iyiyse ben de doğru stratejik karar verebilirim. İnsan çok önemli değildir, önemli olan şirkettir. Shell’in uzun dönemli bir geleceği var ve doğru yönde ilerliyor. Yani egosu yüksek bir CEO değilim. Benim için önemli olan şirkettir.

Capital: Vaktinizin ne kadarını ofiste geçiriyorsunuz?
- Yüzde 30’unu ofiste geri kalanını dışarıda geçiriyorum diyebilirim.

Capital: 2 yıl önce orta ölçekli birleşmeler ve satın almalar olacağını öngörmüştünüz. Bu tür fırsatlara hala bakıyor musunuz?
- Son 18 ayda kaya petrolü alanına eğildik, 6-8 aylık bir dönemde de önemli satın almalar yaptık. Ekonomik kriz de bize bu açıdan avantajsağladı. Ancak organik büyümeden de önemli değer elde ediyoruz. Yapacağımız herhangi bir satın almanın da bununla yarışması lazım ki şu anda böyle bir durum yok.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz