"EKONOMİK BÜYÜME HAREKETLENECEK"

8 yıl boyunca Avrupa Merkez Bankası’nın başkanlığını yapan JEAN CLAUDE TRICHET, göstergelerin Avrupa’da daha dinamik bir büyümeye işaret ettiğini söylüyor. AB’nin bu yıl yüzde 1,5 büyüyeceğini öngören Trichet, şayet yapısal reformlar yapılırsa bir sonraki yıl bu oranın yüzde 2 olacağını belirtiyor. Trichet, “2015, dünya ekonomisi için dinamik bir yıl olacak. Petrol fiyatlarındaki düşüşle birlikte bu yıl özellikle gelişmiş ülkelerdeki ekonomik büyüme yeniden hareketlenecek” diye konuşuyor.

17.04.2015 11:51:560
Paylaş Tweet Paylaş
"EKONOMİK BÜYÜME HAREKETLENECEK"
Jean Claude Trichet, Avrupa Merkez Bankası’nın eski başkanı. 73 yaşındaki Trichet, 2003-2011 yılları arasında 8 yıl boyunca Avrupa Merkez Bankası’nı yönetti. Başkanlığı döneminde dünyanın en güçlü 5 kişisi arasında yer alan Trichet, ekonomik büyüme ve istihdam için yapısal reformları yapmanın hayati olduğunu söylüyor. Bugüne kadar 5 kez Türkiye’ye gelen Trichet, TL’nin dolar karşısında hızla değer kaybetmesine rağmen Türkiye ekonomisinin performansını beğendiğini belirtiyor. Türkiye’yi gelişmekte olan ülkeler kategorisine koymayan Trichet, “Türkiye dünya ekonomileri içinde daha üst segmentte ‘yükselen ülkeler’ kategorisinde yer alıyor” diyor. Eski bir merkez bankası başkanı olarak merkez bankalarının bağımsızlığının son derece önemli olduğu söyleyen Trichet, “Gelişmiş veya gelişmekte olan ülke olsun fark etmez dünyadaki tüm hükümetlerin merkez bankalarının bağımsızlığına saygı göstermesi gerekiyor” diyor. 2015’in dünya ekonomisi için dinamik bir yıl olacağını söyleyen Avrupa Birliği eski Merkez Bankası Başkanı Jean Claude Trichet’yle başta Türkiye ekonomisi olmak uluslararası piyasaları konuştuk: 
* Dolar, Türk Lira’sına karşı aşırı değer kazandı. Bu durum Türkiye için risk oluşturuyor mu?
* Türkiye ekonomik açıdan çok büyük başarıya imza attı. Bu nedenle Türkiye “yükselen” ülkeler içinde yer alıyor. Türkiye, özellikle ekonomi, finans ve para yönetimi konularında fevkalade başarılı oldu. 
* Türkiye’de Merkez Bankası’nın üzerindeki baskı giderek artıyor. Sizce bu durum nasıl yönetilmeli? 
* Merkez bankaları ve hükümetler arasındaki ilişkide “bağımsızlık” çok önemli. Burada gelişmiş ya da gelişmekte olan ülke olması fark etmiyor. Dünyadaki bütün hükümetlerin merkez bankalarının bağımsızlığına saygı göstermesi gerekiyor. 
* Merkez bankalarının bağımsız olması neden bu kadar önemli?
* Bağımsızlık aynı zamanda piyasalardaki güvenin ve istikrar ortamının da bir göstergesi. Merkez bankasının üzerinde hükümet baskısı olursa ve merkez bankası bu nedenle bağımsızlığını kaybederse, bu durum piyasaların ekonomi yönetimine duyduğu güveni sarsar. Merkez Bankası’nın bağımsız olması herkesin çıkarı için gerekli. Merkez bankası bağımsız olursa, bundan hem ekonomi hem büyüme hem de istihdam olumlu etkilenir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz