"En büyük rüyamız cevher eritmek"

İÇDAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Necati Aslan, Capital’e grubunu, faaliyet gösterdikleri sektörlerdeki gelişmeleri ve gelecek hedeflerini anlattı...

16 EYLÜL, 20140
Paylaş Tweet Paylaş
En büyük rüyamız cevher eritmek
Dünya çelik sektörü son birkaç yıldır gelgitler yaşıyor. Sektörde global oyunun kuralları değişiyor. Çin’in varlığı, özellikle Türkiye’nin hakim olduğu ihracat pazarlarında Türk şirketlerini zorluyor. Türkiye’de sektörün en büyük oyuncusu İÇDAŞ da bu durum karşısında yeniden kendini konumlandırmaya çalışıyor.

Dev kuruluş, yeni pazar arayışını sürdürürken kendisine maliyet avantajı kazandıracak hurdadan çelik üretimi yerine cevherden çelik üretimine geçiş için düğmeye bastı. İÇDAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Necati Aslan, bugünkü koşullarda demir çelikte büyümenin zor olduğunu belirtirken, yeni sektörler ve iş kolları araştırdıklarını söylüyor. “Dolayısıyla yeni atılımlarımız ve yatırımlarımız da olacak. Ancak ana hedefimiz Cumhuriyetimizin kuruluşunun 100’üncü yılı olan 2023’te ihracatımızı 10 milyar doların üstüne çıkarmak” diyor.

İÇDAŞ Türkiye’nin en büyük gruplarından biri. Bünyesindeki şirketlerle birlikte geçtiğimiz yıl 7,1 milyar TL ciroya ulaşan grup, gelirlerini ağırlıklı demir çelik ve enerji sektörlerinden elde ediyor. İÇDAŞ sadece Türkiye’de değil, dünya piyasalarında da sayılı oyuncular arasında. Üretim kapasitesiyle Avrupa’da ikinci, dünyada ise sekizinci sırada yer alıyor.

Dünyanın en hızlı büyüyen sektörlerinden demir çelikteki kıyasıya rekabetin her aşamasını yaşıyor. Global arenadaki değişimi anında hissediyor. İÇDAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Necati Aslan, son dönemdeki gelişmeleri ise “Esasen son yıllarda global çelik ticareti ciddi gelgitler yaşadı.

Yüksek miktarda çelik ithalatçısı konumunda bulunan bazı bölgeler, hızlı bir şekilde yeni çelik kapasitesi oluşturmaya yönelik yatırımlarına devam ediyor. Çin sahip olduğu üretim kapasitesi itibariyle, halen dünya çelik pazarlarında dengeleri değiştirebilecek bir faktör olarak duruyor.

Çin’de büyüme rakamlarının düşmesi ve üretim artışının devam etmesi halinde, Çin menşeli çelik ürünlerinin temel ihraç pazarlarımızdaki yoğunluğunun artacağı ve rekabetteki artışın ihracatımızı sınırlandırıcı bir durumla karşılaşacağımız muhakkak" sözleriyle özetliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz