"Enerjideki fırsatları izliyoruz"

Aygaz, enerjideki fırsatları izleyen Yağız Eyüboğlu ile enerji şirketine doğru evrim geçiriyor.

17.07.2015 20:48:260
Paylaş Tweet Paylaş
"Enerjideki fırsatları izliyoruz"
Yağız Eyüboğlu, Koç Holding’in joker yöneticilerinden biri. Bugüne kadar holdingin mali işlerinden denetime, Beko genel müdürlüğünden holdingin insan kaynakları direktörlüğüne kadar çeşitli şirketler ve fonksiyonlarda sorumluluk aldı. Sekiz ay önce Koç Holding’in insan kaynakları direktörüyken Aygaz’a genel müdür olarak atandı. Bu atamanın Aygaz’ın bir LPG şirketinden enerji şirketine dönüşme yolculuğunun başladığı süreçte gerçekleşmesi de çok manidardı. Eyüboğlu da “En önemli işim Aygaz’ın bir enerji şirketine dönüşüm yolculuğunu başarıyla tamamlamak” diyerek üstlendiği bu önemli sorumluluğa dikkat çekiyor. Aygaz, bünyesindeki 6 şirketle enerjinin LPG, elektrik ve doğalgaz alanlarında faaliyet gösteriyor. “Gelirlerimizin büyük kısmını ana işimiz LPG’den elde ediyoruz. Ancak enerjideki tüm fırsatları, dağıtım ihalelerini izliyoruz. Enerjinin önemli oyuncularından biri olacağız” diyen Eyüboğlu, bir yandan LPG’de pazar liderliğini korumanın yollarını arıyor diğer yandan yakın coğrafyada nasıl büyüyebileceklerini analiz ediyor. “Aygaz’ın başarılı iş modelinin başka nerelerde uygulanabileceğini tespit etme aşamasındayız” diyen yönetici, uygun projelerin çıkması durumunda yakın gelecekte planlarının gerçekleşebileceğine dikkat çekiyor. Şirketin öncelikleri arasında Doğu ve Güneydoğu’daki komşular var. Eyüboğlu, oralarda bir fırsat gördüklerinde yatırım yapmayı da düşündüklerini açıklıyor. Aygaz Genel Müdürü olarak ilk söyleşisini Capital’e veren Yağız Eyüboğlu’nun sorularımıza verdiği yanıtlar şöyle:
CAPITAL: 2009 sizin için nasıl bir yıl oldu? Büyüme konusunda nasıl bir performans sergilediniz?
- 2009, tüm dünyada krizin çalkantısıyla özdeşleşen bir yıl oldu. Ama bizim sektörün dinamikleri farklı. Ürünün niteliğinden, yani bir ihtiyaç maddesi olmasından dolayı 2009, krizin etkilerini daha az hissettiğimiz bir yıl oldu. Şirket olarak gayet başarılı bir yıl geçirdik. LPG’de yurtiçi ciromuzun yarısından biraz azı tüpgaz işinden geliyor. Bir miktar dökme gaz satışımız var. Yine bunun yarısından biraz daha fazlası da otogaz satışından geliyor. 2009’da 3,8 milyar TL’lik bir ciroya ulaştık. 315 milyon TL’lik de net kâr elde ettik. O anlamda başarılı bir yıl oldu.
CAPITAL: 2009’da satışlarınızın 2008’e göre çok fazla artmadığı ama kârlılıkta çok ciddi bir toparlanma yaşadığınız görülüyor. 2008’de 26 milyon TL olan kârlılığınızı 2009’da 315 milyon TL’ye nasıl ulaştırdınız?
- 2008, özellikle kur farkından dolayı krizden ciddi anlamda olumsuz etkilendiğimiz bir yıl olmuştu. 2009’da bunların etkisinin de olmaması dolayısıyla kârlılığımız çok artmış görünüyor. Buna ek olarak 2009 yılında tüm Koç Topluluğu genelinde tasarrufa çok önem verdik. Aygaz olarak da faaliyet giderlerimizin tamamına yakın kısmında ciddi tasarruf tedbirleri aldık. Onun da etkisini kârlılığımızda gördük. 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz