Esnek grubuz pozisyonumuz her an değişebilir

Cengiz Holding Yönetim Kurulu Üyesi ve Eti Alüminyum Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Cengiz,sorularımızı yanıtladı.

1.04.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Esnek grubuz pozisyonumuz her an değişebilir


Capital:
Bu süreçte Eti Alüminyum nereden nereye geldi?
- Özelleştirme öncesindeki 5 yılda fabrikanın 110 milyon TL görev zararı vardı. Tesisi, özelleştirme aşamasında güvenlik sebebiyle teknik anlamda çok detaylı inceleyemedik. Teslim aldığımızda fabrikanın teknik ve fiziki açıdan durumu pek iç açıcı değildi. Fabrikanın teknik açıdan 3 saat durması bile çökmesine sebep olurdu. Tekrar devreye almak için en az 3 yıla ihtiyaç vardı. Makinelerin eski oluşu ve fiziki şartların uygun olmaması, harabeyi andıran fiziki şartlar, işçilerin çalışma koşulları, çevre koşulları, çalışanların yüzde 80’inin 4C’ye gitme istekleri, ürün kalitesinin bozuk oluşu, hayal kırıklığına uğramamıza sebep oldu. Fabrika çalışırken yüzde 80’inini yenilememiz gerekiyordu. Bugüne kadar yapılan 250 milyon dolarlık yatırımla buhar kazanlarında yıllık 80 bin ton fuel oil tüketiminden yerli linyit kömürle çalışan yeni buhar ünitesine geçildi. 13 megavat kurulu güçte enerji santrali yapıldı. Yapılan rehabilitasyonlar neticesinde ürün kalitesi düzeltildi, fabrika stabil çalışabilir hale getirildi, fabrikanın ekonomik ömrü uzatıldı. Ayrıca çevresel koşullar iyileştirildi, enerji tüketimi 1 ton alüminyumda 17 bin kilovat saatten 16 bin kilovat saate düştü. Yeni yatırımda enerji tüketimi 1 ton alüminyum için 12 bin 500 kilovat saate düşecek. Enerji üretiminde 135 milyon kilovat/saat artış sağlandı. Yapılan ağaçlandırmalar sayesinde sera gazında azalmalar sağlandı. Fabrika vergi verecek duruma geldi. Türk ekonomisine cari açığı azaltma anlamında yıllık 70 milyon dolar katkı sağlandı.

Capital:
Devam eden yatırımların tutarı ne kadar?
- 330 milyon dolarlık daha yatırım yapıyoruz.

Capital: Ürün kalitesinde Eti Alüminyum bugün nereye ulaştı? Kaç ülkeye ihracat yapıyorsunuz?
- Ürün kalitesi Avrupa seviyesine geldi. Üretimimizin yüzde 85’ini ihraç ediyoruz. Arjantin’den Brezilya’ya, hatta pek çok Afrika ülkesine ihracat yapıyoruz.

Capital: 2012 yılında ne kadar ciroya ulaştınız?
- 250 milyon dolar. Ama grup olarak baktığınız zaman çok önemli bir ciroya tekabül etmiyor. Yapılan işe bakıldığı zaman holding için çok kötü bir alım yapmışız, ama ülke için çok hayırlı bir iş yapmışız.

Capital: Eti Alüminyum’dan beklentileriniz neler?
- Yapılan ve yapım aşamasındaki yatırımların toplam tutarı 580 milyon dolar. Bu yatırımlar neticesinde alüminyum üretimi toplam 110 bin tona, hidrat üretimi 500 bin tona çıkacak. Alüminyum hidrat ve alümina ürünlerinin tamamıyla savunma, endüstriyel ve kimya sanayisinde kullanılması ve nano teknolojik ürünler üretme hedefimiz var. Gerek yatırım gerekse teknik olarak işin zor kısmını tamamladık. Çalışanlarla birlikte stratejik, endüstriyel ve kimyevi ürünler sanayisinde kullanılmak üzere ürünler üretilmesine odaklanmış durumdayız. Bu fabrikayı, bu ürünleri üretir hale getireceğiz. Milli savunma ihtiyacını ben buradan gidermek istiyorum. Bunları yaptığımızda üniversite işin içine daha fazla girecek. Ben bunu düşünürken devletin kuruluşlarından da aynı hassasiyeti görmek arzusundayım.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz