Esnek grubuz pozisyonumuz her an değişebilir

Cengiz Holding Yönetim Kurulu Üyesi ve Eti Alüminyum Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Cengiz,sorularımızı yanıtladı.

1.04.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Esnek grubuz pozisyonumuz her an değişebilir
2004’te Eti Bakır’ı, 2005’te Eti Alüminyum’u aldılar. Bugün Türkiye’nin elektriğinin 5’te 1’ini dağıtıyorlar. Irak Havalimanı, hızlı tren projesi ve Ilısu Barajı da dahil olmak üzere pek çok projeyle de göz önündeler. “Zor projelerin grubuyuz” diyen Cengiz Holding Yönetim Kurulu Üyesi EKREM CENGİZ, esnek bir yapıya sahip olduklarına ve bu sayede hiç düşünmedikleri bir alanda bile yatırım yapabildiklerine dikkat çekiyor. Grubun önemli satın almalarından biri olan Eti Alüminyum için, “Holding için çok kötü bir alım yapmışız. Ama ülke için çok hayırlı bir iş yapmışız” diye konuşuyor. Şirketi, orta vadede ise 750 milyon dolar cirolu bir deve dönüştürebileceklerini söylüyor. Cengiz Holding, son yıllarda özelleştirme ihalelerindeki performansıyla adından çok söz ettirdi. 2004’te Eti Bakır’ı alan grup, 2005’te 305 milyon dolara Eti Alüminyum’u bünyesine kattı. Cengiz Holdingin adını daha sık duymamızı sağlayan gelişmeler ise grubun Kolin ve Limak’la birlikte kurduğu ortak girişim grubuyla başladı. Üç şirket BE-DAŞ da dahil olmak üzere Uludağ’dan Çamlıbel’e ve Akdeniz Elektrik Dağıtım’a kadar önemli bölgelerin elektrik dağıtımını üstlendi. 12 şirketli Cengiz Holding’in temelleri, 1980 yılında inşaat sektörüyle atıldı. 6 kardeşten oluşan aileye ağabey Mehmet Cengiz liderlik ediyor. İstanbul’a ilk defa 1985 yılında gelen grubun ilk işi, Yeşilköy’deki Çınar Otel’den Florya’ya kadar uzanan 9 plajın inşaatında taşeronluk yapmaktı. O sırada öğrenci olan Cengiz Holding Yönetim Kurulu Üyesi Ekrem Cengiz, “Çok zorluklar çektik. Ben o zaman üniversite sondaydım. Benim katkım daha ziyade üniversiteden sonra oldu” diye konuşuyor. Cengiz Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Cengiz’in en önemli yardımcısı olan Ekrem Cengiz’in ana sorumluluğu, Eti Alüminyum. “Harabeyken aldık, bizim için kârsız ama Türkiye için çok önemli” dediği Eti Alüminyum’a odaklı olan Cengiz, yeniden yarattığı şirketle gurur duyuyor. Eti Alüminyum’un bugün 250 milyon dolar olan cirosunu orta vadede 750 milyon dolara çıkaracaklarını ifade ediyor. Cengiz Holding Yönetim Kurulu Üyesi ve Eti Alüminyum Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Cengiz, Capital’in sorularını şöyle yanıtladı:

Capital:
Alüminyum’u 2005’te özelleştirmeden 305 milyon dolara aldınız. O günden bugüne Eti Alüminyum’a ne kadar yatırım yaptınız?
- Eti Alüminyum, Türkiye’nin tek hidrat, alümina ve birincil alüminyum üreten tesisidir. 4 ana birim ve 24 yardımcı birimden oluşan üretim tesislerimizin toplam hidrat üretim kapasitesi yılda 240 bin ton, alüminyum üretim kapasitesiyse 60 bin ton. Alüminyum külçe ve levha üretiyoruz. Yatırımla birlikte 2 bin kişi istihdam ediyoruz. 2005’te şirketi devraldığımızdan bu yana 250 milyon dolarlık yatırım yaptık.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz