Esnek grubuz pozisyonumuz her an değişebilir

Cengiz Holding Yönetim Kurulu Üyesi ve Eti Alüminyum Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Cengiz,sorularımızı yanıtladı.

1.04.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Esnek grubuz pozisyonumuz her an değişebilir


Capital: Cironuzu paylaşmıyorsunuz ama Cengiz Holding olarak Türkiye’nin en büyük grupları arasında yeriniz nerede?
- Belki ilk 100’de olabilir... Sıralamayı bilmiyorum.

Eti Alüminyum’un stratejik planı
1-
330 milyon dolarlık daha yatırım yapıyoruz.
2- Ürün kalitesi Avrupa seviyesine geldi. Üretimimizin yüzde 85’ini ihraç ediyoruz. Arjantin’den Brezilya’ya, hatta pek çok Afrika ülkesine ihracat yapıyoruz.
3- 2012 yılında 250 milyon dolar ciro yaptık. Grup olarak baktığınız zaman çok önemli bir ciroya tekabül etmiyor.
4- Yapılan işe bakıldığı zaman holding için çok kötü bir alım yapmışız, ama ülke için çok hayırlı bir iş yapmışız.
5- Yapılan ve yapım aşamasındaki yatırımların toplam tutarı 580 milyon dolar.
6- Bu yatırımlar neticesinde alüminyum üretimi toplam 110 bin tona, hidrat üretimi 500 bin tona çıkacak.
7- Alüminyum hidrat ve alümina ürünlerinin tamamıyla savunma, endüstriyel ve kimyevi sanayi tarafından kullanılması ve nano teknolojik ürünler üretme hedefimiz var.
8- Stratejik, endüstriyel ve kimyevi ürünler sanayisinde kullanılmak üzere ürünler üretilmesine odaklanmış durumdayız. Bu fabrikayı, bu ürünleri üretir hale getireceğiz.
9- Milli savunma ihtiyacını ben buradan gidermek istiyorum. Bunları yaptığımızda üniversite işin içine daha fazla girecek.
10- Eti’de 1-2 milyar dolarlık ciro yaratılıyor gibi görünüyor, ama içi boş. Bahsettiğim yatırımların neticesinde ciroyu, 750 milyon dolara çıkarma şansı olabilir.

"SIKINTIMIZ KALMADI"
Capital: Türkiye’nin savaş uçağı ve denizaltı zırhlı malzeme üretimine dair bir planınız vardı. O ne aşamada?
- Yapılan ve yapılacak yatırımlarla birlikte levha bölümüne kadar olan üretim hattımızı tamamlamış oluyoruz. Söz konusu malzemelerin üretimi için teknik ve ürün kalitesi olarak sıkıntımız kalmadı. Bu ürünleri dünyada üreten şirketlerin sayısı çok az. Ülkemizde de bu ürünleri üretmek arzusundayız. Milli Savunma Bakanlığı’nın ilgisini önemli buluyoruz. Sadece ilginin dikilen bir meyve fidanının 10 yıl sonra meyve vermesine benzememesini dileriz. Dolayısıyla haddehane ünitesinde yeni yapılacak yatırım, hidrat ve alüminadaki ünitelerimizdeki devam eden yatırımlar bu fabrikayı ülkemizin stratejik bir tesis haline gelmesini sağlayacak. Bunu sağlamak için gerek teknik gerekse yatırım bazında çalışmalarımızı yürütüyoruz. Aynı zamanda uluslararası deneyimli şirketlerle işbirliğini de sürdürüyoruz.

CENGİZ HOLDİNG BÜYÜME PLANI
DAĞITIMDA GÜÇLÜ

Cengiz Holding, Kolin ve Limak’la birlikte kurduğu ortak girişim grubuyla elektrik dağıtımında güçlü. 3 şirket BEDAŞ da dahil olmak üzere Uludağ’dan Çamlıbel’e ve Akdeniz Elektrik Dağıtım’a kadar önemli bölgelerin elektrik dağıtımını üstlendi. Sonuçta Türkiye’nin elektrik dağıtımının 5’te 1’ini gerçekleştirmeye başladı.
ÜRETİMDE HEDEF
Grup elektrik üretiminde de söz sahibi. Toplam kurulu gücü 952 megavata ulaştı. Grubun devam eden yatırımlarla enerjideki kurulu gücü 5.732 megavata çıkacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz