Esnek grubuz pozisyonumuz her an değişebilir

Cengiz Holding Yönetim Kurulu Üyesi ve Eti Alüminyum Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Cengiz,sorularımızı yanıtladı.

1.04.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Esnek grubuz pozisyonumuz her an değişebilir

MADENCİLİKTE İDDİALI
Cengiz Holding, madencilikte de oldukça iddialı. 2004’te Eti Bakır’ı almıştı. Karadeniz bölgesindeki Küre ve Murgul bakır cevheri yataklarının değerlendirilmesi amacıyla üretime geçen Samsun İzabe Tesisleri, şu anda Türkiye’de cevherden bakır üretimi yapan tek tesis. Bursa Wolfram madenleri ve İzmir Antimuan maden işletmeleri de grubun önemli yatırımları.
KOBALT ÜRETECEK
Grup sondajları Türkiye’nin belli bölgelerinde yapıyor. Madenciliğe yatırımlarını sürdürüyor. İlk hedefi, kobalt üretmek. Kobalt dünyada da nadir üretilen bir maden. Stratejik anlamda önemli.
GÜBREDE ENTEGRASYON
Grup için gübre konusu da önemli. Gübre tesisleri yok ama doğuda fosfat madeni işletiyor. Fosfat madenini yarı mamul olarak satıyorlar. Şartlar uygun olduğu sürece gübrede entegre tesis kurma planı var.

"YENI BİR GRUP DEĞİLİZ'
İMKANSIZI GERÇEKLEŞTİRDİK

Benim babam, 1952 yılında müteahhitlik yapardı. Bu tohumu atan babamdır. Geliştiren ağabeyim Mehmet Bey’dir. İş imkanı vermiştir. Babam da ağabeyim de imkansızı gerçekleştirmiştir. Onlar imkansızı başardılar, bizse koruyoruz.
ÇOK ZORLUK ÇEKTİK
İstanbul’a ilk gelişimiz, 1985 yılı. İlk işimiz Yeşilköy’deki Çınar Oteli’nden Florya’ya kadar uzanan 9 plajın inşaatında taşeronluk yapmaktı. Oranın düzenlemesini yaptık. Çok zorluklar çektik. Ben o zaman üniversite sondaydım. Benim katkım, daha ziyade üniversiteden sonra oldu.
ÇEKİCİLİĞİ ARTIRIYORUZ
Her zaman farklı işleri yapan grubuz. Türkiye’de maden sektöründe insanlar, “Burada Cengiz Holding varsa bu işte bir keramet vardır” diyor ve herkes bu işle ilgileniyor... İşlerin çekiciliğini artırmışız.
EYLEME YÖNELİĞİZ
Çalışmayı çok seviyoruz, çalışma odaklı insanlarız. İşin hakkını veren bir yapımız var, işe odaklanmamız gayet iyi. Hem odaklanıyorsun hem çalışıyorsun hem başarıyorsun. Eyleme yönelik insanlarız. Pratik karar veriyoruz neticede bunun karşılığını alıyoruz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz