Eylül 2017'de global markayız

Mehmet Kutman, grubunun yeni rotasını ve gerçekleştirmek istediği hayalleri Capital ile paylaştı...

16.11.2016 11:33:360
Paylaş Tweet Paylaş
Eylül 2017'de global markayız
Global Yatırım Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kutman, grubunun rotasını netleştirdi. 2017 yılı Eylül ayında Türkiye’nin global markası olacak. Özellikle sıkılaştırılmış doğalgaz ve liman işletmeciliği alanında iddialı bir büyüme hamlesi içinde olduklarını belirten Kutman, liman grubuna 2015’te EBRD’yi nispeten düşük bir değer olan 560 milyon dolardan ortak aldığını belirtiyor. Şu anda dünyanın en büyük kruvaziyer işletmecisi olduklarının da altını çizen Kutman, “Benim için önemli konu kruvazer ayağında özellikle dünyadaki markayı oturtmak. Yatırım bankacılığı işine başladığımdan beri tüm hayalim ve amacım Türkiye’den birkaç uluslararası şirketin çıkmasıydı. Bu doğrultuda paranın para olduğu 90’larda birçok şirkete özkaynak sağladık. Ama çıkmadı” diyor. Global Yatırım Holding için 2015, kârlılık karnesinin iyi olduğu bir yıldı. 2016’da da bu başarının tekrarlanması bekleniyor. Kârlı büyüme ve bulundukları sektörlerde yeni atılımlar peşinde olan Kutman, ajandasını da şöyle paylaşıyor: “Ben yıllarca kurumsallığa inanmayan biriydim. Ancak şirket olmuş 3 bin kişi. Artık olmuyor. Dolayısıyla 2016’nın ilk hedefi kurumsallık. 2017 Eylül ayında global kruvaziyer limanı işletmecisi olacağız.”
Global Yatırım Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kutman, grubunun yeni rotasını ve gerçekleştirmek istediği hayalleri Capital ile paylaştı:
* Bu yıl gündeminizde hangi konular var?
 Ne yapmak istediğimizi biliyoruz. Nasıl yapmak istediğimizi de biliyoruz ama dünyanın ve ülkenin koşullarının buna elverişli olması lazım. Şu anda 11 limanımız var. 2017 sonunda liman sayısını 20-25’e çıkarmayı umut ediyorum. Kruvaziyer limancılığı konusunda dünyanın en büyük şirketiydik, onu daha da perçinlemiş olacağız. Bu çok zor bir iş.
* Agresif büyüyorsunuz diyebilir miyiz?
 Agresif diye tanımlamayalım. Şöyle konuşalım: Siz Facebook’u kurmuşsunuz. Başkaları gelmeden Facebook markasını yerleştirmek istiyorsunuz. Bir an önce bu işi halletmeniz lazım. Yoksa başkaları gelir, sizin yerinize oturur. Dolayısıyla biz bir an önce dünyadaki liderliğimizi perçinleyip marka değerini uluslararası piyasalara kabul ettirmeliyiz.
* Türkiye ve dünya çok kritik dönemlerden geçiyor. Sizce risk ve fırsatlar neler? Bu riskler ve fırsatlar sektörünüzü ve sizi nasıl etkileyecek?
 İş dünyasında şu günlerde bile çok tozpembe bir resim çiziliyor. Doğru değil. Ortada evlere şenlik bir durum yok. Dünyada ve Türkiye’de terör belası var. Dünyada ekonomik daralma yaşanıyor. Sıkılaştırılmış bir para politikası geliyor. Tüm bunlar göz önüne alındığında ortada toz pembe bir dünya yok. Bu dönemi fırsattan ziyade eldekileri koruma dönemi olarak görüyorum. Bugün New York’ta gayrimenkul fiyatlarında hafif hafif aşağı inme görülüyorsa bunun bir nedeni vardır, kolay kolay olmaz öyle şeyler… Belli düzeltmeler dünyada olacak.
* Dünyada varlık balonu var mı?
 Büyük ihtimalle henüz yok. Yani petrol fiyatları 50 dolardan 100 dolara çıkar mı? Asla çıkmaz. Terörü bir kenara koyarsanız, çok kötü bir senaryo yok. Bence bugün ne Amerika ne Avrupa ne de Rusya ne istediğini biliyor. Bu durumun çözülmesi çok uzun zaman alacak. Bir de tabii burada terör olaylarının köküne inmek lazım. Suriye krizi dünden bugüne çıkmadı. Suriye’de kuraklık yaşandı. Bu kuraklık neticesinde kırsal nüfus şehirlere taşındı ve şehirlerde iş bulamadılar. İşsizlik nedeniyle gösteriler yapılmaya başlandı. Dünya küresel ısınmadan ötürü kuraklık dönemine giriyor. Adaletsizliğin çok büyük olduğu ülkelerde bu karmaşa artarak devam edecek. Ak Parti Hükümeti’nin en başarılı bulduğum adımı gelirdeki adaletsizliği azaltıcı çok ciddi önlemler almış olmaları. Halk artık sağlık hizmetlerine ulaşabiliyor, halkın evine belli maddeler gidebiliyor, eğitim alabiliyor. Bunlar çok ciddi ve önemli adımlar. Sosyal adalet toplumlarının bileşkesini zaman içinde güçlendirir.
 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz