Gerçek büyüme 2014'te yaşanacak

Akkök Holding CEO’su Ahmet Dördüncü, sorularımızı yanıtladı.

1.05.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Gerçek büyüme 2014'te yaşanacak
Sabancı Holding’in eski CEO’su AHMET DORDUNCl, yaklaşık 4 ay önce sürpriz bir şekilde Akkök Holding’in kaptan koltuğuna oturdu. İlk 90 gününü grubu tanıyarak ve hedeflerini netleştirerek geçiren tecrübeli isim, karşısında sektörel odaklanmasını tamamlamış sağlam bir grup bulduğunu söylüyor. Enerji, kimya, gayrimenkul gibi geleceği parlak sektörlere odaklanan grubun, bu alanlarda atağa geçeceğini anlatıyor. Ancak imza attığı başarılara rağmen Akkök’ün dışarıyla çok iletişim kurmayan, içe kapalı bir grup olduğunu belirten Dördüncü’nün ilk hedefi Akkök’ü daha iletişime açık hale getirmek. “Grubun abartmadan biraz daha açılması gerekiyor” diyen Dördüncü, “Önümüzdeki dönemde Akkök, samimi, dürüst, yanlışlarını kabul eden ve bunun da iletişimini yapan bir grup olacak” diye konuşuyor. Ahmet Dördüncü, yaklaşık 30 yıl Sabancı Holding’de çalıştı. Sabancı’daki son 5 yılında CEO’luk koltuğuna oturarak, Türkiye’nin en büyük kuruluşlarından birine kaptanlık yaptı. 2,5 yıl önce de sürpriz bir şekilde holdingden ayrıldı. Ayrılık sonrasında yerli yabancı birkaç şirketin yönetim kurulunda üye olarak faaliyet gösteren Dördüncü’nün bir daha CEO’luk pozisyonunda yer alma planı yoktu. Ancak bu yılın başında yine bir sürpriz yaptı. Türkiye’nin en köklü gruplarından Akkök Holding’in CEO’luğuna geldi.

Yeni görevinde ilk kez Capital’e konuşan Dördüncü, Akkök’ün teklifini kabul etmesinde grubun sanayiyle yakın bağlarının etkili olduğunu söylüyor. “Sakıp Sabancı’nın sanayi aşkıyla büyümüş bir insanım. Burada da onu buldum. Bir de böyle köklü bir yer için aranmış olmak insanın gururunu okşuyor” diye konuşuyor.

Yeni görevinde 4 ayını dolduran Dördüncü’nün yol haritası ise net... Grubu faaliyet gösterdiği 3 ana sektörde daha üst pozisyonlara taşımayı hedefliyor. Enerjide yapılacak dev yatırımlarla Akenerji’nin Türkiye’nin ilk 5 büyük enerji şirketinden biri olacağını ifade ediyor. Kimyada Dow’la yapılan dev ortaklıkla Aksa’nın dünyada sektörünün ilk 3 oyuncusundan biri olacağını belirtiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz