Global 50 Türk'ün 13 farkı

Capital, Global 50 listesine giren Türk yöneticileri öne çıkaran özelliklerini onlara yakın çalışan yöneticilere sordu.

17.07.2015 20:48:270
Paylaş Tweet Paylaş
Global 50 Türk'ün 13 farkı
1 İKNADA GÜÇLÜ VE MÜCADELECİ

“Muhtar’ın dünyanın her yerine uzanan müthiş bir network’ü var. Ayrıca o network’ü hep canlı tutar. Herkesin doğum gününü bilir, bir yakını vefat edeni ziyaret eder, e-mail yollar, mektup yazar… Sosyal ve insani yanı çok güçlüdür. Önemli tecrübesi ve bilgi birikimi olduğu için herkes tarafından saygı görür. Sözünün arkasında durur. Çok önemli bir ikna kabiliyeti vardır, mücadele eder, arkasını bırakmaz. İnsanlarla haşır neşirdir. Hem öğretir hem geliştirir, asla yılmaz…” Bu sözler, Coca-Cola Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Muhtar Kent’i, 1980’lerden beri tanıyan eski patronu Anadolu Grubu Başkanı Tuncay Özilhan’a ait. Özilhan, Kent’i Coca-Cola’nın zirvesine taşıyan liderlik özelliklerini böyle aktarıyor.

2 HIZLI KARAR ALIR, GÜVEN VERİR
Mey İçki Pazarlama Direktörü olan Çiçekten Becel, eski yöneticisi Kent’in, nasıl bir lider olduğunu şu sözleriyle anlatıyor: “Muhtar Bey ile 4 yıl Coca-Cola Türkiye ofisinde çalıştım. Kendisi beni Coca-Cola’da işe alan kişidir. İş başvurumu ona kişisel bir mektup yazarak yapmıştım. İnsan ilişkilerine çok önem verir. En önemlisi bunu sınıf, statü ayrımı yapmadan yapar. Yanında çalıştırdığı çaycının tüm ailesinin isimlerini ezbere bilir. Aynı zamanda iş yaptığı coğrafyadaki en etkili insanlarla uzun vadeli dostluklar kurar. Her zaman samimiyetini hissettirir. Söze ve taahhüdünü yerine getirmeye çok önem verir. Müthiş bir hafızası vardır, işini yarım yamalak yapan adamı bir saniye tutmaz. Çabuk karar alır, gerektiğinde risk almaktan çekinmez. En önemli özelliklerinden biri de dokunduğu herkese güven duygusu vermesidir.”

3 SONUÇ ODAKLI LİDERLİK
2010 yılında Global 50 Türk araştırmasında finans sektöründen isimlerin hızlı bir yükselişe geçtiğini görüyoruz. Bunlardan ilki listeye 4’üncü sıradan giren, Eylül 2010’da 12 milyar dolar piyasa değeri olan Western Union’un başkanlığını ve CEO’luğunu devralacak olan Hikmet Ersek… Western Union’ın yönetim kurulu başkanı Jack M. Greenberg, Ersek’in geniş global deneyiminin ve sonuç odaklı olmasının bu göreve getirilmesinde en önemli özellikleri olduğunu ifade ediyor.

4 ÇOK YÖNLÜ VE ANALİTİK
Finansın yükselen bir diğer ismi Ömer Aras ise Finansbank yönetim kurulu başkanlığının yanı sıra NBG Grubu’nda yürütme kurulu üyeliği ve Grup CEO’luğu pozisyonlarını yürütüyor. 20 bin kişiyi aşkın bir grup ona bağlı. 20 yıldır Ömer Aras’la çalışan Finansbank Yönetim Kurulu Üyesi Sinan Şahinbaş, Aras’ın akademisyen geçmişinin liderlik özelliklerine, iyi öğreticiliği kattığını ifade ediyor ve şöyle devam ediyor: “Akademisyenliği, birlikte çalıştığı insanları bilgilendirme, yönlendirme ve yönetme anlamında ona çok yüksek katkılar sağlıyor. O, kolay iletişim kurabilen, çok yönlü, objektif, dinleyen, analitik, sadece etrafındaki iş arkadaşlarına değil tüm çalışanlara saygısı ve sevgisi olan bir yönetici. Ona ulaşmak son derece kolay. Çünkü yatay iletişimi benimseyen bir yapısı var. İş ve özel yaşamı arasındaki köprüyü çok iyi kurmuş, dünyayı izleyen, yeniliklere açık bir yönetici.” 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz