Global şirketler yeni hedefimiz

BT Türkiye ve Doğu Akdeniz Genel Müdürü Mehmet Başer yıl sonu için beklentilerini anlattı...

1.02.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Global şirketler yeni hedefimiz
Büyüyen ekonomilerde yaşanan hızlı dönüşüm nedeniyle yatırımlarını bölgeye yoğunlaştıran bt global (Brıtısh Telecom Global), geçen yıl Türkiye’de ve diğer gelişmekte olan ekonomilerde ciddi bir büyüme yakaladı. BT Türkiye ve Doğu Akdeniz Genel Müdürü Mehmet Başer, yaşadıkları büyümeyi “Türkiye, Asya, ve Latin Amerika gibi hızlı büyüyen ekonomilerde ve ayrıca orta doğu ve asya’da siparişlerimiz yüzde 60 arttı” sözleriyle özetliyor. Dünyada 170 ülkede yer alan müşterilerine ağ tabanlı bilgi teknolojileri hizmeti sunan BT Global, küresel ekonomide yaşanan eksen kaymasına göre yatırımlarını şekillendirdi. Geçen yıl yatırımda büyüyen ekonomilere ağırlık veren BT Global, Türkiye’yi de bu çerçevede ele aldı ve bünyesine yeni çalışanlar ekleyerek yatırımlarını güçlendirmeyi tercih etti. BT Global’in yatırımları için rotayı kırdığı büyüyen ekonomilerden sorumlu isim BT Türkiye ve Doğu Akdeniz Genel Müdürü Mehmet Başer’e yeni dönemi sorduk. Mehmet Başer, global şirketlerin tercih ettiği ağ tabanlı IT operatörü olma stratejisiyle çalışmaları yürüttüklerini söylüyor. En büyük 500 büyük firma içinde global şirketlerin yüzde 64’ü ile çalıştıklarını kaydeden Başer, 2013’te yeni hizmetlerle bu sayıyı daha da artırmak istediklerini dile getirerek, yıl sonu için beklentilerini anlattı...

Öncelikle BT Global açısından 2012 nasıl bir performansla kapandı?
Dünya genelinde global şirketlerin tercih ettiği ağ tabanlı IT operatörü olma stratejimiz tabii ki değişmedi. 170’ten fazla ülkedeki müşterileri destekleyerek global varlığımızı, dünyadaki global telekomünikasyon operatörleri arasındaki en geniş hizmet ve çözüm portföyüyle ve profesyonel hizmet birimlerimizle eşsiz bir şekilde kombine ettiğimize inanıyoruz. Bu sayede bankacılık ve finans, global sağlık, nakliye ve lojistik, ilaç, ambalajlı ürünler, üretim, global petrol ve gaz endüstrisi gibi geniş bir yelpazedeki endüstrilerde müşterilerimizi çeşitli çözümlerle destekliyoruz.

Telekom sektörünün baş döndürücü gelişimi karşısında nasıl konumlandınız? Pazardaki payınız nasıl değişti?
Mart ayında sona eren 2012 mali yılında önemli bir kârlılık artışı yaşadık. Kâr oranımız BT Group genelinde yüzde 16 oranında artış gösterdi. En önemlisi çeşitli sektörlerde faaliyet gösteren çok uluslu şirketler olan global müşterilerimize hizmet sunma şeklimizi iyileştirmek için uluslararası alanda bir dizi yatırım yaptık. Asya Pasifik bölgesindeki ve Latin Amerika’daki varlığımızı artırdık. Sahaya yeni çalışanlar ekleyerek, bölgedeki altyapımızı daha da güçlendirerek ve global portföyümüzdeki yenilikçi ürün ve hizmetleri piyasaya sürerek hızlı büyüyen ekonomiler olan Türkiye, Orta Doğu ve Afrika’da bir dizi yatırım yaptık. BT Global’in toplam sipariş alımı geçen yıl 6,7 milyar sterlin oldu. Özellikle de hızlı büyüyen ekonomilerden gelen siparişlerde yüzde 60’tan yüksek bir artış içeriyordu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz