GÜCÜN TANIMI YENİDEN YAPILIYOR

MOISES ZAIM ismini son dönemde iş kitaplarıyla ilgilenenler duymuştur. 2013 yılında çıkardığı “End Of Power” (Gücün Sonu) isimli kitap, Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg tarafından tavsiye edilince en çok satanlar listesine girdi. Bir dönem Dünya Bankası’nın yönetici direktörü olan isim, gücün değişimini çarpıcı bir dille anlatıyor. Yeni dönemde gücün sınırlandığından bahsediyor. Büyük krizlerden en fazla güç sahiplerinin etkilendiğini söylüyor ve “Tüm bu değişimleri göremeyenler için tehlike sinyalleri çalıyor” diye konuşuyor.

31.03.2015 16:59:410
Paylaş Tweet Paylaş
GÜCÜN TANIMI YENİDEN YAPILIYOR
Son dönemde iş kitaplarını takip edenlerin dikkatinden kaçmamıştır. Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg oluşturduğu kitap kulübünde “End Of Power” (Gücün Sonu) isimli kitabı tavsiye etti. Bu tavsiyenin ardından da aslında 2013 yılında piyasaya çıkan kitap, haftalarca ABD’nin en çok satanlar listesinde yer aldı. Peki kitabın yazarı Moises Zaim, dünyanın en güçlü iş insanlarından birinin ilgisini çekmeyi nasıl başardı? Zaim’le Capital’e özel bir söyleşi gerçekleştirdik. Zaim’in güçle ve güçteki değişimle ilgili yaklaşımını kendi ağzından dinledik. Aslında Zaim, son dönemde iş dünyasında parça parça dillendirilen ancak bir bütün halinde netleşmemiş pek çok gerçeğe ışık tutuyor. Gücün batıdan doğuya kaymaya başladığını somut örneklerle anlatıyor.Günümüz liderlerinin her birinin kullandıkları güçte çeşitli kısıtlamalarla karşı karşıya kaldıklarını söylüyor. Servet sahibi olanların, son dönemde yaşanan krizlerden en fazla yara alan kesim olduğunu istatistiklerle ortaya koyuyor. En önemlisi yeni dönemde bu değişimlere dikkat etmeyen, kendi deyimiyle “çevresel görüş”e sahip olmayanların başının dertte olduğunu anlatıyor. Moises Zaim’le, gücün iş dünyasındaki değişimini konuştuk: 
* Kitabınızda gücün yok olmasından ziyade değişmesinden daha çok bahsediyorsunuz. Neler oluyor gücün konumunda size göre? 
* Bir güce sahip olmak için tekil ve özel bir “şey”e sahip olmanız gerekir. Politikacıysanız hükümetin gücü elinizdedir. Orduysanız silahlarınız ve askerleriniz vardır. Eğer kiliseyseniz inananlara sahipsinizdir. Bir şirketseniz benzersiz bir teknoloji, nakit ve marka gücünüz olabilir. Sonuçta başkalarına ne yapması gerektiğini söylemeniz için benzersiz bir “şey”e sahip olmanız gerekir. Tüm bunlar ise sizi güç sahibi yapar. Benim kitabımda anlatmaya çalıştığım konu ise şu: Güç sahiplerinin sahip oldukları her şey artık daha korunaksız durumda. Sonuçta gücün önünde olan kalkan eskisine göre zayıfladı. Güç bozulmaya başladı. Daha açık olmak gerekirse gücün satın alabildikleri eskisi kadar fazla değil. 21’inci yüzyılda güç kazanması kolay, kullanması zor ve kaybetmesi de kolay bir şey haline geldi. 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz