"Güriş'in yeni rotası"

MÜŞFIK YAMANTÜRK, Güriş İnşaat’ın yönetim kurulu başkanı. Güriş Holding’in kurucusu İdris Yamantürk’ün enerji ve inşaat işlerinin başındaki oğlu. Son dönemde holdingin rotasını müteahhitlikten enerjiye çeviren 56 yaşındaki Yamantürk, “Enerjiye girmemiz bir adım öne çıkmamızı sağladı. Farklı ve kârlı bir sektörde var olduk” diyor. Enerjide satın alma planladıklarını da belirten Yamantürk, madencilikten sonra rakibin az olduğu yeni bir sektöre daha gireceklerini söylüyor. Yamantürk, “Ortaklığa sıcak bakmıyoruz. Yavaş ama istediğimiz tercihleri yaparak büyüyoruz” diyor.

27 AĞUSTOS, 20150
Paylaş Tweet Paylaş
Güriş'in yeni rotası
Son 10 yılda rotasını değiştiren Güriş Holding, asıl işi olan müteahhitlikten yönünü enerji, sanayi ve madencilik yatırımlarına döndürdü. Eskiden müteahhit olarak faaliyet gösterdiği enerjide iddialı bir oyuncu oldu. Bundan 6 yıl önce hayata geçirdiği ilk santralden sonra bu alandaki yatırımlarını hızla artırdı. Çok değil 2,5 yıl önce 2,3 milyar dolarlık enerji yatırımına başladıklarını söyleyen Güriş İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Müşfik Yamantürk, “Bugün bu yatırımın büyük bir kısmı bitti” diyor. Jeotermalin dışında rüzgar, hidroelektrik ve güneş enerjisi yatırımlarıyla da ilgilenen grup geçtiğimiz 2 yılda Türkiye’nin önde gelen 4 hidroelektrik santralini satın aldı. Satın almalar için 140 milyon dolar ödediklerini söyleyen Yamantürk, “Hidroelektrikte bu yıl içinde birkaç santral daha satın alabiliriz. Enerjide yurtdışında da yatırım arayışlarımız sürüyor” diyor. 56 yaşındaki Güriş İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Müşfik Yamantürk’le Güriş’in yeni dönem planlarını, enerji, madencilik ve sanayi yatırımlarını konuştuk:
* Enerjiye odaklanmıştınız, planlarınız gerçekleşti mi?
* Planlarımızın hepsi teker teker gerçekleşiyor. Bundan 2,5 yıl önce toplam 2,3 milyar dolarlık enerji yatırımına başlamıştık. Bunun büyük bir kısmı bitti. Bir kısmıysa devam ediyor. Sadece bir tanesine başlayamadık. Diğerlerinin hepsi programında gidiyor.
*  Hangisine başlayamadınız?
*l Enerjide başlayamadığımız tek proje Kırım’daki enerji santrali yatırımız oldu. Ukrayna ve Kırım hadiselerinden dolayı başlayamadık.
* Kırım’daki projenin büyüklüğü neydi?
* 200 milyon dolarlık bir projeydi. Kırım’da 2 tane toplam 250 megavat gücünde rüzgar santrali kurmak istiyorduk. Rüzgar enerjisinde Kırım’ın en büyüğü olacaktı. Ancak Kırım’daki siyasi konularından dolayı beklemeye aldık. 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz