Hedefimiz 5 bin kadın

Ekonomist Dergisi ve Garanti Bankası'nın işbirliğiyle gerçekleştirilen "Türkiye'nin Kadın Girişimcisi" yarışması, bu yıl 5'inci kez düzenlenecek.

1.02.2011 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Hedefimiz 5 bin kadın


Ekonomist Dergisi ve Garanti Bankası, 2007 yılından bu yana Türkiye'deki ilginç kadın girişimci öykülerini ortaya çıkarmak, onların örnek olmasını sağlamak üzere "Türkiye'nin Kadın Girişimci Yarışması"nı düzenliyor. Yarışmaya olan ilgi her geçen yıl artıyor. İlk yıl 113 olan başvuru sayısı, 2010'da 3 bin 600'e yükseldi.
Garanti Bankası, şirketlerde hakim ortak olma kriterini sağlayan, portföyündeki 10 bin 300 kadın girişimciye çok özel koşullarda kredi ve çeşitli hizmetler de sunuyor. Kadın girişimcilere kullandırdığı kredi tutarı 310 bin TL'ye ulaşmış durumda. Garanti Bankası, 2010'da kadın girişimci projesiyle European Excellent Awards'ın (Avrupa Mükemmellik Ödülleri) Avrupa birinciliğini aldı. Garanti Bankası Genel Müdürü Nafiz Karadere, bu ödülün kendilerini cesaretlendirdiğini söylüyor ve ekliyor: "2011 yılından itibaren bu konuya daha fazla güç, enerji ve kaynak ayıracağız."
Kadın girişimci yarışmasıyla ilgilenenlerin Nafiz Karadere ile yaptığımız bu söyleşiyi okumasında fayda var:

Capital:  Türkiye'deki kadın girişimcilerin oranı anonim şirketlerdeki ortaklar dikkate alınarak hesaplandığında
yüzde 12,5 olarak karşımıza çıkıyor. Gerçek tablo nasıl? Bu oranda son 1 yılda bir değişim var mı?
-Bu rakamın içinde, anonim şirketlerde 5'inci ortağı doldursun diye şirkete ortak edilen eşler veya kız çocukları da var. Bu gibi örnekler elenirse Türkiye'deki kadın girişimci oranının tek haneli bir rakam olacağı kesin. Türkiye'de kadına sadece girişimcilik açısından değil ekonomide aldığı rol açısından bakmak gerekiyor. Diğer yandan nüfusumuzun yarısı kadın ama kadınların işgücüne katılım oranı sadece yüzde 26 olarak görülüyor. Bu konuda da Türkiye'nin yapması gereken çok şey var.

Capital: Eğitimli kadınlarımız var ama bunun girişime dönüşme, iş hayatına katılma oranı hala yetersiz. Sizce bu tablonun arkasındaki nedenler nedir?
-Kadın girişimcilerimizin hikâyelerine baktığımız zaman aslında birçoğunun mecbur olduğu için ihtiyaçtan iş yaşamına atılmış olduğunu görüyoruz. Elbette yarışmacılarımız arasında girişimci olmayı hedeflemiş ve bu doğrultuda kendini geliştirmiş adaylarımız da var ama bunlar istisna. Biz de zaten ne istediğini bilerek girişimci olanları seçmeye çalışıyoruz. Çünkü makbul olanı o. Bu istisna profillerin girişimci olduktan sonra başarılarının hep yukarıya doğru gittiğini görüyoruz. Mecburiyetten girişimci olanlar, eğer bir destek almazlarsa veya şansları yaver gitmezse bu yolda daha çabuk tökezliyor.Önce kız çocukları okuyacak ondan sonra girişimci olmaya başlayacak. Bu tablonun birdenbire değişmesini beklemek mümkün değil. Ama ısrarla bu işin peşinden koştuğunuzda değişim gerçekleşecek. Devlet bu konuda politikalarını çok net ortaya koyar ve üzerine giderse, özel sektör ve sivil toplum kuruluşları da bu konuda çalışmalarını ısrarla sürdürürlerse bu olur. Olmaması için hiçbir neden yok.

Capital: Bu yarışma gerçekten farklı öyküleri ortaya koymayı ve onların insanlara model olmasını sağlamayı hedefliyor. Yarışmaya katılan niş işler, niş öyküler çoğalmaya başladı mı?
-Elbette, başladı. Basının yaptığı görev de çok önemli. Sizler bu öykülerle daha fazla ilgilenmeye başladınız. Bunlar daha çok gazete, dergi sayfalarına çıkmaya ve okunmaya başladı. Bu hikayelerden etkilenip yola çıkan eminim birçok insan, birçok kadın girişimci oluyor. Yarışmamızın da ben bu yönde fayda sağladığını dü-şünüyorum. Çünkü Anadolu'yu gezerken kadın girişimcilerle bir araya geldiğim toplantılarda, yaptığım birebir söyleşilerde onlar da zaten bunu dile getiriyor. Toplantılarımızdan birine katılan bir hanım söz aldı ve şöyle dedi: "Ben girişimci değilim ama buraya dinlemeye geldim. Şimdi görüyorum ki bu toplantıda bundan sonra benim kadın girişimci olma yolum kapalı değil. Bir çok imkan var. Bilmediğim bir çok konuyu öğrendim. Ekonomist Dergisi burada Garanti Bankası burada, dolayısıyla ben şimdi daha cesurum."


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz