Her alanda fırsatlara bakıyoruz

Doğan Holding'in kaptanı Begümhan Doğan Faralyalı'yla dönem ajandasını konuştuk

17 TEMMUZ, 20150
Paylaş Tweet Paylaş
Her alanda fırsatlara bakıyoruz
Doğan Holding, son birkaç yılı oldukça hareketli geçirdi. 2009 yılı sonunda şirketin kurucusu Aydın Doğan, onursal başkanlığa geçerek 2'nci jenerasyonun önünü açtı. Şirket, varlık satışları yoluyla sermaye yapısını güçlendirdi. Öncü şirketlere daha fazla yoğunlaşma kararı aldı. Bundan 3 ay önce ise 2'nci jenerasyonu temsilen Begümhan Doğan Faralyalı, 8,7 milyar liralık dev holdingin kaptan köşküne oturdu. Yeni kaptanın önümüzdeki döneme ilişkin iddialı hedefleri var. Özellikle enerji, medya ve perakende alanlarına odaklanacaklarının sinyallerini veriyor. Grubun 2011 yılı performansından memnun olsa da kârlılıktaki erimeyi 2012'de gidermeye kararlı gözüküyor. Mevcut sermaye yapısıyla oldukça güçlü konumda olduklarına dikkat çekiyor. İyi yatırımlara imza atabilecek konumdayız" diyen Faralyalı, kendi deyimiyle önü açık, yüksek getiri sağlanabilecek, fark yaratıp değer yaratılabilecek her alanda fırsatlarla ilgili olduklarının sinyallerini veriyor. Doğan Holding'in kaptanı Begümhan Doğan Faralyalı'yla kendisini Doğan Holding'in yönetim kurulu başkanlığına taşıyan serüvenini ve Türkiye'nin dev holdinglerinden birinin yeni başkanı olarak yeni dönem ajandasını konuştuk:

Capital: İş hayatına nasıl hazırlandınız?
- Ben girişimci bir babanın çocuğuyum. Çocukluğumdan beri hep iş hayatının konuşulduğu, tartışıldığı bir ortamda bulundum. Bu konulara da hep ilgi duydum. Babamın çalışma azmini, işine bağlılığını, başardıklarını gördükçe hep, "Ben nasıl fayda sağlarım, babama nasıl yardımcı olabilirim" diye düşündüm. Grupta yapabileceklerimin hayaliyle büyüdüm aslında. Dolayısıyla iş hayatına hazırlığım, çocukluk döneminden başladı diyebilirim.

Capital: Eğitiminizi de bu doğrultuda mı planladınız?
- Liseyi bitirdikten sonra Londra'ya gittim. London School of Economics'de ekonomi ve felsefe eğitimi aldım. Yazları Dışbank ve Kanal D'de staj yaptım. Okuldan mezun olduktan sonra New York'a gittim. Arthur Andersen'da değişim yönetimi ve insan kaynakları stratejileri üzerine çalıştım. Daha sonra Londra'ya geri döndüm ve dünyanın en büyük stratejik danışmanlık şirketlerinden biri olan Monitor&Co'da danışmanlığa başladım. Orada uluslararası şirketlerde yeni ürün lansmanları, yeni pazar stratejileri gibi konular üzerinde çalıştım. Ayrıca uluslararası medya şirketlerine yönelik yeniden yapılandırma projelerinde görev aldım. Ardından Doğan Yayın Holding'te iş geliştirme bölümünde çalıştım. 2004 yılında Stanford Üniversitesi'nde İşletme Fakültesi'nde yüksek lisans programımı bitirince gruba katıldım.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz