Her alanda lider olacağız

Ali Sözen: Lactalis’in dünyada beğeniyle tüketilen uluslararası markalarını bünyemize katarak gücümüzü artıracağız...

11.03.2016 15:49:280
Paylaş Tweet Paylaş
Her alanda lider olacağız
Fransız Lactalis Group, dünyanın en büyük süt ve süt ürünleri üreticisi. Son dönemde Türkiye pazarına girmek için araştırma yapan Lactalis, bu hedefini geçen yıl Yıldız Holding’in en büyük gıda şirketlerinden 2,4 milyar TL cirolu Ak Gıda’yı satın alarak gerçekleştirdi. Böylece Türkiye’de süt ve süt ürünleri pazarına hızlı bir giriş yapmış oldu. Geçen yıl gerçekleşen bu stratejik satın almanın ne kadara mal olduğu açıklanmazken Fransız gazeteleri, Lactalis’in Ak Gıda’yı almak için 700 milyon Euro ödediğini yazdı. Peki bundan sonra dünyanın en büyük süt ve süt ürünleri üreticisi Lactalis, Türkiye’de ne yapacak? Sektördeki rekabeti nasıl etkileyecek? Tüm bu soruları 2 yıldır Ak Gıda’nın CEO’luğunu yapan Ali Sözen’e sorduk. 
* Lactalis, geçen yıl 700 milyon Euro gibi yüksek bir miktar ödeyerek Ak Gıda’nın yüzde 80’ini satın aldı. Bu satın alma neden önemli? 
 Lactalis, süt ve sütlü ürünlerde dünyada lider ve sadece bu alana odaklanmış bir aile şirketi. 40 ülkede üretim yapıyor. Bünyesinde dünyada çok iyi bilinen President, Galbani ve Parmalat gibi markaları var. Dolayısıyla sektöre ilişkin ürün bilgisi, Ar-Ge birikimi, teknolojik altyapısı çok güçlü. Paketli sütlü ürünlerin yanında hayvan beslenmesi ve modern sütçülük konularında da adeta ansiklopedi gibi bir şirket. Bünyesinde her alanda uzmanlar var. Girdiği her ülkede de sütçülük sektörünün gelişmesinde önemli roller üstlenmiş. Bu anlamda, Lactalis’le birlikte gelecek dönemde yapacağımız faaliyetler Türk çiftçiliğinin gelişmesinde de önemli rol oynayacak. 
* Bu satın almanın başka ne gibi faydaları olur? 
 Lactalis’in dünyada sektörde lider bir şirket olması, AR-GE ve inovasyon anlamında sektörde fark yaratacak. Ayrıca biz de Lactalis’in 80 yılı aşan tecrübesinden ve AR-GE birikiminden yararlanarak, Ak Gıda’nın faaliyetlerini daha ileri seviyelere taşıyacağız. 
* Lactalis ürünlerini Türkiye pazarında da satacak mı? 
 Lactalis, zengin bir ürün portföyüne sahip. 5 binin üzerinde ürün çeşidi var. Buna karşın Türkiye’deki sütlü ürün çeşitliliği, sütlü ürünleri çok sevmemize rağmen Avrupa’daki kadar değil. Bu satın almayla tüketicilerimize batı tipi peynir çeşitlerini sunacağız. Daha da önemlisi bunları Türkiye’de üretme imkanı bulacağız. 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz