Herkese seslenmeyen markanın şansı yok

Esse’nin kurucusu Semih Şeftali, markalaşma yolculuğunu Capital’e anlattı.

19.09.2014 09:44:160
Paylaş Tweet Paylaş
Herkese seslenmeyen markanın şansı yok
Esse, Türkiye’nin züccaciye ve ev bakımı kategorisinde profesyonel ilk yerli markası. 1998 yılında 17 yıllık profesyonel yöneticilik deneyimini ardında bırakıp girişimciliğe soyunan Semih Şeftali, tarafından yaratıldı. AVM ve perakendeciliğin hızlı gelişiminden yararlanarak, doğru lokasyonla doğru ürünü biraraya getirerek markalaşma sürecini başarıyla yönetti.

Algısı dinamik ve güçlü bir marka yarattı. Şeftali, “İşin bu kadar büyüyeceğini tahmin etmiyordum. Esse geçen yıl 150 milyon TL ciro yaptı, bu yıl 200 milyon TL ciro bekliyoruz. Türkiye’nin şartları, işin doğru olması bizi buraya getirdi. Bence Türkiye’de herkese hitap etmeyen bir markanın büyüme şansı yok” diyor.

mih Şeftali, 17 yıllık perakende deneyiminin ardından hep yapmak istediği bir şeyi yaptı. Girişimci oldu. Ortamın müsait olması, perakende sektörünün tarihi atılımı yapmak için bankacılık sektörü tarafından finanse edildiği bir tarihte 2002 yılında Esse markasını hayata geçirdi.

Hem toplumu hem pazarlamayı çok iyi biliyor olması onun en büyük avantajıydı. İlk attığı adım markayı üst noktada konumlandırmak oldu. Bunun için dönemin en iyi AVM’lerinde ve caddelerinde yerini aldı. Böylece alanında Türkiye’nin ilk profesyonel yerli züccaciye ev bakımı markasını yaratmış oldu. Bugün Esse’nin, marka profili olarak 30 yaşının altında, reklamcı, gazeteci ya da avukat, seksi, güzel ve sarışın bir kadın şeklinde algılandığını belirten Şeftali, hem markasını taşıdığı noktadan hem büyüklük olarak pozisyonundan memnun.

“İşin bu kadar büyüyeceğini tahmin etmiyordum. Esse geçen yıl 150 milyon TL ciro yaptı, bu yıl 200 milyon TL ciro bekliyoruz. Türkiye’nin şartları, işin doğru olması bizi buraya getirdi. Bence Türkiye’de herkese hitap etmeyen bir markanın büyüme şansı yok” diyen Şeftali, şimdi markasını yurtdışında da büyütmek peşinde. Esse’nin kurucusu Semih Şeftali, markalaşma yolculuğunu Capital’e anlattı:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz