"Hüsnü Bey'in CEO'su hızlı büyüme peşinde"

ProCommerce Bank Yönetim Kurulu Başkanı Sipahi Haktanır’la girişimcilik sürecini, bankasını ve Rusya’yı konuştuk.

15 AĞUSTOS, 20140
Paylaş Tweet Paylaş
Hüsnü Bey'in CEO'su hızlı büyüme peşinde
Sipahi Haktanır, Hüsnü Özyeğin’in yetiştirdiği profesyonel yöneticilerden biri. 6 yıl Finansbank Moskova’nın genel müdürü olarak çalışan Haktanır, 2006’da Rusya’da kendi bankasını kurdu. Bankası ProCommerce, bugün 40 milyon dolar aktif büyüklüğe ulaştı.

ProCommerce Bank Yönetim Kurulu Başkanı Sipahi Haktanır, “Büyümeye hazırız, sermaye ihtiyacımız var” diyor. Kurumsal bir yatırımcıyla büyümek istediğini anlatan Haktanır, “Bu şekilde bankayı, 5 yılda 300 milyon dolar aktif büyüklüğe, 250 milyon dolar kredi hacmine getirebiliriz. Ben bunu daha önce yaptım” diye konuşuyor.

Banka genel müdürlüğünden banka patronluğuna geçiş yapan çok az isim var. ProCommerce Bank’ın kumcusu Sipahi Haktanır, bu isimlerden biri... Eski patronu Hüsnü Özyeğin’in adımlarını izleyen Haktanır, Finansbank Moskova’da 6 yıl genel müdürlük yaptıktan sonra 2006’da Rusya’da kendi bankasını kurdu. Haktanır, bugünkü bankasını “Butik bir KOBİ bankası" olarak tanımlıyor.

KOBİ bankacılığında özellikle aylık cirosu 100 bin ile 1 milyon dolar arasında değişen müşterilerle çalışan bankanın, 40 milyon dolar aktif büyüklüğü mevcut. Haktanır, yakın gelecek için ProCommerce Bank’ın iki büyüme senaryosu olduğunu söylüyor. Organik büyürlerse 5 yılda rakamları 2’ye katlayabileceklerini anlatıyor.

Kurumsal bir yatırımcıdan sermaye desteği bulurlarsa 5 yılda 10’a katlayabileceğim söylüyor. “Bu büyümeyi yakalamayı biliyorum, önemli olan doğru yatımcıyı bulmak ve akılcı planlar yapmak." ProCommerce Bank Yönetim Kurulu Başkanı Sipahi Haktanır’la girişimcilik sürecini, bankasını ve Rusya’yı konuştuk:

Bankacılık alanına nasıl girdiniz? Sizi banka kurmaya götüren süreç nasıl başladı?
1988’de Boğaziçi Üniversitesi Elektrik Mühendisliği Bölümü’nü bitirdim. Ardından ABD’ye master’a gittim. Türkiye’ye döndükten sonra Netaş’ta çalışmaya başladım. Üniversiteden bir arkadaşım bankacılık yapıyordu ve Finansbank’ta çalışmaya başlamıştı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz