"İhtiyar şirketler kan kaybediyor hızla ufalanıyor"

"Değişimi, demokrasiyi istemeyenler" olarak nitelendirdiği bazı TÜSİAD üyelerini sıkı şekilde eleştiriyor

17 TEMMUZ, 20150
Paylaş Tweet Paylaş
İhtiyar şirketler kan kaybediyor hızla ufalanıyor

İş dünyasında sermaye el mi değiştiriyor? TÜSİAD'ın önemi azalıyor mu? Genç patronların ve Anadolu'nun önü mü kesiliyor? Son dönemde iş dünyasındaki sıcak gelişmeler bu sorular etrafında şekilleniyor. iş dünyasının önde gelen isimlerinden İSHAK ALATON ise bu konulardaki fikirleriyle ön planda olan bir isim. "Değişimi, demokrasiyi istemeyenler" olarak nitelendirdiği bazı TÜSİAD üyelerini sıkı şekilde eleştiriyor. "TÜSİAD'ı bırakıp fildişi kulelerinde yaşasınlar" diyecek kadar iddialı konuşuyor. Değişimin ancak genç patronlarla gerçekleşebileceğine inanan Alaton, sermayenin el değiştirdiği düşüncesine ise katılmıyor, "İhtiyarlamış şirketler yavaşlıyor, hızla ufalanıyor. Anadolu kaplanları dediğimiz genç, dinamik şirketler ise gittikçe büyüyor ve hızlanıyor" diyor. İshak Alaton, Alarko Holding'in yönetim kurulu başkanı. İş dünyasının en önemli isimlerinden biri... Son dönemde ise TÜSiAD'a karşı yaptığı eleştirilerle gündemde. Kendi değimiyle "Değişimi, demokrasiyi istemeyenleri" sert şekilde eleştiriyor. Onları dünde yaşamakla suçluyor. Hatta "TÜSİAD'ı bırakıp fildişi kulelerinde yaşasınlar" diyecek kadar da iddialı konuşuyor. Alaton'un bu fikirlerinin temelinde TÜSİAD'in büyük hata yaptığı düşüncesi var. 84 yaşında iş dünyasının en önemli isimlerinden biri olarak gösterilen Alaton'a göre TÜSİAD'da yönetim kurulu içinde tutucu bir politikayı yönetime dayatan kişiler mevcut. Hatta kısmen başarılı da oluyorlar. "Bundan 14 yıl önce nasıl Bülent Tanör'ün hazırladığı raporu reddettilerse referandum sürecinde de aynısını tekrarladılar" diyen Alaton'un TÜSİAD'a yönelik eleştirileri bunlarla sınırlı değil... Alaton, "Sonuçta hem referandum hem yeni Anayasa raporu çalışmalarında TÜSİAD büyük hata yaptı. Genç ve yaşlı kuşak arasında da büyük fark var. TÜSİAD'ın değişimi ancak genç patronlarla olacak. TÜSİAD'ın zihniyetinin köklü bir şekilde değişmesi için katkıda bulunmak istiyorum. Onları mantığa davet ediyorum" diye konuşuyor. Alaton'un Türkiye'de sermayenin el değiştirdiği görüşüyle ilgili de ilginç fikirleri var. Ona göre ihtiyarlamış şirketler yavaşlıyor, kan kaybediyor. Alaton, buna karşın genç ve dinamik olarak adlandırdığı Anadolu kaplanlarının gittikçe büyüyüp hızlandığına dikkat çekiyor ve "Kendi içinde gençliği yakalayabilen şirketler gelişiyor" diye konuşuyor. Türk iş dünyasının önde gelen isimlerinden İshak Alaton'la TÜSİAD'ı, Anadolu'nun gelişimini, kendi liderlik anlayışını ve Alarko'daki yeni gelişmeleri konuştuk:

Capital: Son dönemde TÜSİAD'la ilgili çıkışınızla dikkatleri üzerinizde topladığınız. TÜSİAD'ın bugünkü yerini nasıl değerlendiriyorsunuz?
- TÜSİAD'la ilişkilerim şu anda iyice nor-malleşti ve yatıştı. Ben Ümit Boyner'e her zaman destek verdim. Çünkü, çok iyi niyetli, ileriyi iyi analiz eden bir insan. Ancak, yönetim kurulu içinde dünde yaşamaya devam etmek isteyen insanlar var. Bunlar tutucu bir politikayı yönetime dayatıyorlar. Kısmen de başarılı oluyorlar. Bundan 14 yıl önce nasıl Bülent Tanör'ün hazırladığı raporu reddettilerse referandum sürecinde de aynısını tekrarladılar.

Capital: TÜSİAD'ı nerede hatalı görüyorsunuz?
- Sonuçta TÜSİAD, hem referandum hem yeni Anayasa raporu çalışmalarında büyük hata yaptı. Ortaya konan rapor sonrasında, hazırlanan çalışma "TÜSİAD'ın değildir, bunu hazırlayan ilim adamlarını bağlar" denildi. Halbuki raporun üzerinde büyük harflerle TÜSİAD yazıyor. Kendisinin hazırlattığı rapora sahip çıkmadı. TÜSİAD yaptığı işi inkar eden bir dernek haline dönüştürüldü. Bunun da ayıbını benim de içinde olduğum bütün TÜSİAD üyeleri yaşadı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz