Ilıcak'ın müthiş 5 yıl planı

Rönesans Holding Yönetim Kurulu Başkanı Erman Ilıcak, sorularımızı yanıtladı.

1.07.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Ilıcak'ın müthiş 5 yıl planı

Capital: Önümüzdeki 5 yıl içinde ciro hedefiniz ne?
- 2013 ’ün ilk 5 ayında 1,7 milyar dolar ciromuz var. Bu yıl sonunda ciromuzun 3 milyar dolara ulaşmasını bekliyoruz. Her yıl yüzde 33 büyümeyi planlıyoruz. Beş yıl sonunda, yeni yatırımlarla birlikte yaklaşık 25 milyar dolarlık bir ciro hedefliyoruz. Bunun yüzde 40-45’i kendi yatırım projelerimizden gelecek. Geri kalan kısmı da dışarıdan sağladığımız taahhütlük hizmetleri olacak. Müteahhitliğin iki geliri var. Dışarıdan yaptığımız taahhütlük işleri ve kendi projelerimiz. Bizim ikisinin toplamı 25 milyar dolara ulaşacak. Toplama baktığımızda 10 milyar dolarlık müteahhitlik hizmeti yurtiçinden, 15 milyar dolarlık işi de dışarıdan sağlayacağız. Toplamda beş yıl içinde 25 milyar dolarlık işi bitirmemiz gerekiyor. Şu anda elimizde yabancı firmalara yaptığımız 6 milyar dolarlık işimiz var.

ANADOLU'DA FIRSAT NEREDE?
POTANSİYELİ YÜKSEK İLLER

Türkiye’de gelecek vadeden pazarların başında İzmir geliyor. Diyarbakır, Samsun, Adana, Van da iyi pazarlar olacak. Nüfusla birlikte ticaret merkezi konumundaki tüm şehirler gelişecek. Biz buralarda olmak istiyoruz. Anadolu’da yaptığımız AvM’lerde ince detaylara önem veriyoruz.
KÖTÜ PROJELER TERK EDİLİYOR
Fazladan harcadıklarımızla 6 ay veya 1 yıl geri dönüşü uzayabilir ama bunu oradaki insanlara bir saygı olarak görüyoruz. İnsanların beklentileri çok hızlı bir şekilde artıyor. Eğer kötü bir şey yapılırsa bunu kendilerine saygısızlık olarak görüyor ve hemen terk ediyorlar. Biz birkaç adım ileride projeler yapmaya çalışıyoruz ki kalıcı olabilsin.
AVM ENFLASYONU VAR MI?
Şu an Ankara’da 33’üncü AVM yapılıyor. Baktığımız zaman bir değişim gerekiyor. Günü yakalayamayan birçok AVM dönüşmek zorunda. Biz mümkün olduğunca ayrışmaya çalışıyoruz. Bizim yaptığımız bütün AVM’lerde bekleme listesi var. Kahramanmaraş yüzde 100 dolulukla açıldı. Bekleyen 20-25 firma var.
DOYMUŞ BÖLGELER NEREDE?
Ankara ve İstanbul Beylikdüzü gibi AVM’lerin yan yana yapıldığı destinasyonlardan kaçınmak lazım. Ama İzmir’de hala gidilecek çok yer var. Van’da Urfa’da hala AVM yok. Bursa’da bir AVM’ye başlayacağız.

Rönesans’ı farklı kılan 11 temel strateji
1- Stratejinin temelini seçtiğimiz çalışma arkadaşları ve onlara farklı yaklaşımımız oluşturuyor. Önce tecrübeli çalışanlar alıyorduk, sonra 1-2 yıl deneyimli gençler bulduk, onları birer birer kadromuza kattık.
2- Bir süre sonra kâr ortaklığı sistemine geçtik. Bugün 25 arkadaşımız bu şekilde çalışıyor. Artık önümüz çok açıldı. Şirketin 25 tane sahibi var.
3- Biz hep başka şirketlerden çok değerli arkadaşları alarak her geçen yıl daha da büyüdük. 1998 yılında Alarko’nun Rusya’dan çekilmesi bizim için şanstı.
4- Süre içinde hangi pazarlara odaklanmamız gerektiğini öğrendik. Rekabetin az ve doğal kaynakların yüksek olduğu, gelişen pazarları tercih ettik. Altyapı yatırımlarına odaklı ülkelere odaklandık.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz