İlk yarıda bankalar, ikinci yarı reel sektör

TEB Portföy Yönetimi Genel Müdürü Ömer Yenidoğan ile piyasa beklentilerini ve yatırım stratejilerini konuştuk.

1.04.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
İlk yarıda bankalar, ikinci yarı reel sektör
Piyasalar son dönemde dalgalı bir süreç yaşıyor. Ancak genel havanın önemli bir kırılma olmadığı sürece olumlu olduğu görülüyor. TEB Portföy Yönetimi Genel Müdürü ÖMER YENİDOĞAN, hisse senedi piyasasında yılın ilk yarısında bankacılık ağırlıklı hisseler seçilmesini tavsiye ediyor. İkinci yarıda ise iç piyasanın hareketlenmesinden olumlu etkilenecek reel sektör şirketleri ağırlıklı bir portföy öneriyor. Endeks değil, hisse bazlı bakılmasını söyleyen Yenidoğan, alternatif getiri arayanlar için iyi yönetilen fonları tavsiye ediyor.ila hızlı yükselişini devam ettirerek başlayan piyasalar, sonrasında önemli düzeltme yaşadı, İlk çeyrekte dalgalı bir süreç yaşandı. Bu durum döviz kurunda ve faizlerde de kısmen etkisini gösterdi. Piyasalardaki dalgalanmada iki faktör rol oynadı. Birincisi not artırımı, ikincisi de parasal genişlemeyle ilgili FED tutanakları. Makro göstergeleriyle dikkat çeken Türkiye’de ikinci bir kredi derecelendirme şirketinden, Moody’s’den not artışı bekleniyordu. Ancak Moody’s’in açıklamalarından bunun kısa vadede olmayacağı anlaşıldı. Yine FED tutanaklarında piyasalardaki yükselişin temel dinamiği olan parasal genişlemenin sorgulanmaya başladığı görüldü. Piyasalarda bu iki nedenle yaşanan düzeltmenin sağlıklı olduğunu söyleyen TEB Portföy Yönetimi Genel Müdürü Ömer Yenidoğan, “Kısa vadede piyasalarda bu tarz oynamalar olabilir. Ancak orta-uzun vadede olumlu görüşümüzü koruyoruz” diyor. Yatırımcılara endeks bazında değil hisse bazında strateji belirlemelerini tavsiye eden Yenidoğan’la piyasa beklentilerini ve yatırım stratejilerini konuştuk:

Capital:
Yılın ilk 3 ayını değerlendirir misiniz? Nasıl bir piyasa bekliyordunuz? Neler oldu?
- Yıla başlarken iki değişik yarının yaşanacağı, ilk yarıda olumlu ancak ikinci yarıda risklerin artacağı bir ortam bekliyorduk. Çünkü enflasyon ve cari açığın yükselmesi ihtimaline dikkat ediyorduk. Yıla hızlı başlayan piyasalar, ikinci not artırımını fiyatladı. Ancak bunun olmayacağının anlaşılması ve FED tutanakları bir anda sert yukarı hareketin düzeltmesinin yaşanmasını sağladı. Esasen bu düzeltmenin de sağlıklı olduğu kanaatindeyim. Pozitif görüşümüzü korumakla birlikte, yıl içinde öngördüğümüz seviyelerin altındayız. Hisse ve sabit getirili enstrümanlar orta uzun vadede potansiyel taşımaya devam ediyor.

Capital: Türkiye’yi cazip kılan nedir? Neden bu potansiyeli taşıyor?
- Dünyada yatırım çeken 4-5 ülkeden biri de Türkiye. Bunu kendi işlemlerimizde de görüyoruz. Biz 1,5 milyar Euro büyüklüğünde bir fon yönetiyoruz. Bunun 500 milyon Euro’su yabancı sermaye. Yaptığımız yurtdışı toplantılarda bunu net olarak görebiliyoruz. Türkiye yapısal ve durumsal olarak cazip bir ülke. Yapısal olarak bakıldığında genç bir nüfus var ve bu durum en azından 10-15 yıl daha korunacak. Durumsal olarak bakıldığında Türkiye’nin borçluluk oranı düşük, finansal sistemi 2001 krizi sonrasında çok güçlü. Dünya büyüyememe sorunu yaşarken Türkiye hızlı büyümesini dengelemeye çalışıyor. Türkiye bu faktörlerle çekim merkezi. Bunun değişmesi için savaş gibi, siyasal kriz gibi olay riski olması lazım ya da dünyadaki mevcut gidişatın bir anda değişmesi lazım.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz