""İş hacmi daraldı, yatırımlar durdu""

Tarkan Kadooğlu ile Güneydoğu ve Anadolu'nun ekonomisini,bölgede değişen dinamikleri ve ertelenen yatırımları konuştuk..

20 EKİM, 20150
Paylaş Tweet Paylaş
"İş hacmi daraldı, yatırımlar durdu"
Çözüm süreci gerçekleşseydi Güneydoğu ve Doğu Anadolu bölgesinin büyümesi yüzde 9,7’lere çıkacaktı.” Bu sözler Cizreli işadamı Tarkan Kadooğlu’na ait. Akaryakıt, gıda, enerji ve gayrimenkul alanlarında faaliyet gösteren 2 milyar TL cirolu Kadooğlu Holding’in yönetim kurulu başkanı olan Kadooğlu, çözüm sürecinin sekteye uğramasının bölge ekonomisine büyük zarar verdiğini belirtiyor. Kamuoyunun geçen yıl TÜSİAD’ın yönetimine giren ilk Kürt işadamı haberleriyle tanıdığı Kadooğlu, geçtiğimiz mayısta 30 bin şirketin, 12 bin 500 de iş insanının üye olduğu Türkiye’nin en büyük sivil toplum kuruluşu TÜRKONFED’in başkanlığına seçildi. Çözüm sürecinin sekteye uğramasının Güneydoğu ve Doğu Anadolu’nun ticaret hacmini yüzde 30 daralttığını söyleyen Tarkan Kadooğlu’yla Güneydoğu ve Doğu Anadolu’nun ekonomisini, bölgede değişen yeni dinamikleri ve ertelenen yatırımları konuştuk:
* Barış sürecinden önce Doğu ve Güneydoğu Anadolu’nun ekonomisi ne durumdaydı?
* Çözüm süreci öncesi elbette bölgede bir belirsizlik ve çatışma durumu hakimdi. Bu nedenle dışarıdan yatırımlar bugüne oranla daha azdı. Daha çok bölgedeki iş insanlarının yatırımları ön plandaydı. Ancak bu yatırımların hacimleri, bölge ekonomisini büyük oranda etkileyecek boyutlarda değildi.
* Çözüm süreci bölgenin ekonomisini, iş dünyasını nasıl değiştirdi?
Sermaye güven ortamının sağlanmadığı yere gelmez. İşin doğasında bu var. Çözüm süreci 30 yıldan sonra yeni yatırımları hızla Güneydoğu ve Doğu Anadolu bölgesine çekti. En önemlisi de insanlar güneydoğu ve doğuda yatırım yapmaya başladı.
* Bu süreçte bölgede neler yaşandı?
Bence en önemlisi bölgede turizmin gelişmesi oldu. Çözüm sürecinde insanların yıllarca gidemediği bu bölgelerde turizm gelişmeye başladı. Çok kişi tanıyorum, bu süreçte bölgeyi gezme fırsatını yakaladı. Baktığınızda bu gelişmeler bölge adına ciddi bir katma değerdi. Diğer taraftan çözüm süreciyle birlikte bölgeye verilen teşvikler arttı. Cumhuriyet tarihinin en büyük teşviki verildi. Yatırım teşvik müracaatlarında ciddi bir yükseliş yaşandı. Teşviklerden dolayı organize sanayi bölgelerinde yer bulunamıyordu.
* Bölgedeki yatırımlar ne kadar arttı?
2012’de Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’ndeki 23 ile toplam 846 yatırım teşvik belgesi düzenlendi. Bununla da bölgeye toplam 8 milyar TL’lik bir yatırım söz konusu oldu. Çözüm sürecinin başladığı 2013’te ise alınan yatırım teşvik sayısı 1.032’ye çıktı. Yatırım teşvik belgesiyle bu bölgeye yapılan yatırım tutarıysa 13,5 milyar TL’ye yükseldi. Sadece bir yılda bölgeye yapılan yatırım tutarı 5,5 milyar TL arttı.
* Bu olumlu gidişat ne zaman bozuldu?
Geçen yılki 7-8 Ekim olaylarından sonra bir kırılma oldu. İnsanlarda yeni yatırımlar konusunda bekleyiş, sıkıntı oluştu. Son dönemdeki çatışmalarla birlikte de bölgeye yatırım konusunda tedirginlik üst seviyelere çıktı. İnsanlar “Bölgeye yatırım yapayım mı yapmayayım mı” diye düşünmeye başladı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz