İstanbul otel değerinde 6. sırada!

Servotel’in Yönetim Kurulu Başkanı Ömer İsvan, 12 milyon dolardan 600 milyon dolara ulaşan geniş bir skalada yer aldıkları projeleri anlattı.

18.03.2015 11:03:200
Paylaş Tweet Paylaş
İstanbul otel değerinde 6. sırada!
Otel ve gayrimenkul alanında danışmanlık hizmeti veren Servotel’in Yönetim Kurulu Başkanı Ömer İsvan, 12 milyon dolardan 600 milyon dolara ulaşan geniş bir skalada yer aldıkları projeleri anlattı. 

“İSTANBUL OTEL DEĞERİNDE 6’NCI SIRADA” 
Türkiye’nin ilk gayrimenkul ve otel yatırımları danışmanı Servotel, 2014 yılında yaklaşık 2,5 milyar dolarlık otel ve gayrimenkul projesine aracılık yaptı. Şirket, dünyanın çeşitli yerlerinde özellikle turizm alanında yatırım yapan şirketlere hizmet sunuyor. Servotel’in içinde olduğu projeler hakkında bilgi veren Servotel Yönetim Kurulu Başkanı Ömer İsvan, 12 milyon dolarlık yatırımlardan, 600 milyon dolarlık otellere kadar geniş bir yelpazede hizmet verdiklerini söyledi.

Yurtdışında otel satın almak için şu anda 3 firmaya danışmanlık verdiklerini belirten İsvan2014, “ABD, Berlin, Brüksel, Venedik, Paris, Roma ve Atina’da araştırma yapıyoruz. Almanya’nın başkenti Berlin’de İstanbul’a göre fiyatlar dörtte bir konumda. İstanbul otel değerinde  6’ncı sırada… Berlin 30’lu sıralarda. Berlin için 20 yıllık bir fizibilite yapsak en fazla yüzde 3 sapar. Ancak Türkiye böyle değil. Türkiye’de yatırımın getirisi yüzde 9 civarlarında seyrederken Berlin ve Londra gibi yerlerde bu oran yüzde 3’lerde” dedi.

AKDENİZ’İN EN İYİSİ 
Geçen yıl Bodrum’da Mandarin Oriental ve Azerbaycan’da Fairmont Bakü projelerinde danışman olarak yer aldıklarını belirten İsvan, “Mandarin Oriental’ın Avrupa’daki ilk resort’unda yer aldık. Şimdiden Akdeniz’in en iyi oteli olarak konuşulmaya başladı. Yüzde 100 doluluk ile açıldı. 600 milyon dolarlık bir projeydi. Konsept yatırımından marka seçimine kadar her anında şirket olarak yer aldık. Ciddi para kazanılacak bir otel oldu. Yine geçen yıl Azerbaycan’ın sembol projesinde Servotel olarak yer aldık. 450 milyon dolarlık yatırım bedeline sahip zor bir işti. Otel kısmında 300’den fazla oda var. Binanın yapısından dolayı 270 tip farklı oda tipi çalıştık” diye konuştu. 

ABD’de devam eden projeleri olduğunu söyleyen İsvan, “35 milyar doları yöneten ABD’li bir yatırım fonunun Yunanistan’da 4, Güney Kıbrıs’ta ve Karayipler’de 2, Hırvatistan ve Dominik Cumhuriyeti’nde 1’er tane olan projelerine danışmanlık vermeye başladık.” dedi.

Genelde lüks otel yatırımlarına aracılık ettiklerini ifade eden İsvan, “ABD’de bir petrol şirketi ile çalıştıklarını söyledi. “14 bin kişilik bir kasabada petrol arama izni verilince nüfus 60 bin kişiye çıktı. Otel ihtiyacı doğdu” diyen İsvan, “Biz de daha sonra hizmetli binası olarak kullanılabilecek bir otel tasarladık. 4,5 yılda yatırım geri dönüş sağlıyor. Proje 12 milyon dolara mal oldu ve neredeyse yüzde 100 dolulukla çalışıyor” diye konuştu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz