İşte CEO'ların korkulu rüyası!

CEO'lar 2015 yılı için karamsar bir tablo çizdi. Peki CEO'lar bu yıl en çok neden korkuyor, hangi konularda iyimserler, rotalarında yeni sektörler var mı? İşte tüm bu soruların yanıtı...

23.01.2015 10:30:040
Paylaş Tweet Paylaş
İşte CEO'ların korkulu rüyası!
Uluslararası denetim şirketi PwCnin bu yıl 18.sini gerçekleştirdiği Küresel CEO anketi sonuçlandı. 77 ülkeden 1322 CEO'nun katılımıyla gerçekleşen ankete göre, CEO'lar 2015 için karamsarlar.  

İŞTE BİR CEO'DA OLMASI GEREKEN ÖZELLİKLER! TIKLAYIN!

İYİLEŞME BEKLEYEN CEO SAYISI AZALDI

Ankete katılan CEO'ların sadece yüzde 37'si bu yıl küresel büyümede iyileşme bekliyor. Geçen yıl oran yüzde 44'tü. Ankete katılan CEO'ların yüzde 39'u şirketlerinin büyüme potansiyellerinine dair kendilerine güveniyor.

2015'TE KRİZ OLACAK MI? CEO'LAR BU SORUYU NASIL YANITLADI? TIKLAYIN!


EN BÜYÜK KORKULARI NE?
Dünya çapında CEO'ların yüzde 78'inin dile getirdiği üzere, aşırı regülasyon, en fazla endişe duyulan konuların başında geliyor. Mevcut oran, geçen yıla göre altı puan artış gösterdi ve bu oranla, araştırma kapsamında şimdiye kadarki en yüksek değere ulaştı. Aşırı düzenleme konusunda en fazla endişe duyan ülkeler arasında yüzde 98 ile Arjantin, yüzde 96 ile Venezuela, yüzde 90 ile ABD, yüzde 90 ile Almanya, yüzde 87 ile İngiltere ve yüzde 85 ile Çin öne çıkıyor.

ENDİŞELER BİTMİYOR...

CEO'ların belirttiği diğer önemli endişe unsurları arasında, yüzde 73 ile yetenekli işgücüne erişim, yüzde 72 ile jeopolitik belirsizlik, yüzde 70 ile artan vergi yükü, yüzde 61 ile siber tehditler ve veri güvenliği eksikliği, yüzde 60 ile sosyal istikrarsızlık, yüzde 60 ile değişen tüketici davranışları ve yüzde 58 ile teknolojik değişimin hızı bulunuyor.

Hafif bir düşüşle yüzde 59'a ulaşan enerji maliyetleri istisnası dışında CEO'ların duyduğu endişeler, geçen yıla göre tüm alanlar için artış göstermiş durumda. Türkiye’deki CEO’ların endişe gündeminin tepesinde ise yüzde 83 ile jeopolitik belirsizlik, yüzde 73 ile aşırı regülasyon ve yüzde 67 ile artan vergi yükü bulunuyor.

YENİ SEKTÖRLERE GİRİLECEK Mİ?

Dünya çapında CEO'ların üçte biri, şirketlerinin bir ya da daha fazla sayıda yeni sektöre yakın zaman önce giriş yaptığını veya geride bıraktığımız üç yıllık süreçte bu yeni sektörlere girmeyi düşündüğünü ifade ediyor.

EFSANE YATIRIMCILARDAN 10 TÜYO! TIKLAYIN!

Ayrıca, CEO'ların yüzde 56'sı, önümüzdeki üç yıllık süreçte organizasyonların yeni sektörlerdeki rekabetinin giderek artacağına inanıyor. CEO'ların yüzde 32’si teknoloji, yüzde 19’u perakende, toptan dağıtım ve haberleşme, yüzde 6’sı eğlence ve medya sektörlerinden önemli bir rakibinin doğmakta olduğunu veya doğabileceğini düşünüyor.

Ayrıca, rekabet üstünlüğü sağlamak amacıyla CEO'ların yüzde 41’i tedarikçilerle, yüzde 32’si müşterilerle ve yüzde 32’si akademik çevre ile çalışarak ortak girişimlere, iş ortaklıklarına ve iş birliklerine başvuruyor. İş birliği yapmanın altında yatan en önemli nedenler arasında yeni müşterilere erişim, gelişen teknolojiler, yeni pazarlar ve inovasyon yer alıyor.

BEKLENTİLER ABD'YE KAYDI
PwC raporunda ilk kez büyüme için en önemli görülen piyasa Çin değil ABD oldu.

FIRSAT KONUSUNDA İYİMSERLER
Ankete katılan CEO'lardan yüzde 61'i üç yıl öncesine göre şu anda şirketler için daha fazla fırsatın olduğuna inanıyor. Katılımcılardan yüzde 59'u ise üç yıl öncesine göre şu anda daha fazla tehdit görüyor.

TÜRKİYE'DEN DETAYLI GÖRÜŞME
Her yıl olduğu gibi bu yıl da detaylı görüşme yapılan 33 CEO’nun görüşlerine araştırmada yer verildi. Bu kapsamda Türkiye’den araştırmaya katılan Yapı Kredi CEO’su Faik Açıkalın’ın araştırmanın ana eksenini oluşturan dijital dönüşüm ve rekabet konusundaki görüşleri araştırmada doğrudan yer aldı.

HANGİ LİDERLER 2014'TE PARA KAYBETTİ? TIKLAYIN!

Açıkalın, “Geçmişte rekabet, bulunduğumuz sektörle sınırlıydı. Bankacılık sektörüne girmek yüksek maliyetli ve neredeyse imkansızdı. Ancak, dijital dinamikler giriş engellerini yıkıyor. Bu açıdan rakipler teknoloji şirketleri, telekomünikasyon, perakende, sosyal ağlar hatta start-up şirketler gibi çok farklı sektörlerden çıkabilir. Müşteriye, tüketiciye dokunan her sektör bence potansiyel bir rekabet noktası. Buradaki hikaye, bir - kendinizi ne kadar hazır ve çevik tutabildiğiniz; iki – hangi noktada rekabete gireceğinize, hangi noktada rekabeti koordine edeceğinize doğru karar vermeniz gereği” dedi.

YALÇIN: CEO'LAR TEMKİNLİ
Araştırma sonuçlarını değerlendiren PwC Türkiye Başkanı Haluk Yalçın şunları söyledi: “Özellikle son dönemde petrol fiyatlarında yaşanan atipik düşüş, FED’in tahvil alım programını sonlandırması, Euro alanındaki sıkıntılar, ABD ve diğer bazı ülkeler tarafından Rusya’ya uygulanan ambargo gibi olaylar 2014’ü iktisat tarihinin kilometre taşlarından biri haline getirdi. Gelişmiş ülkelerde politikaların kendi iç dinamiklerine göre ayrıştığı 2014’te, ABD ekonomisinde göreceli bir toparlanma kaydedilirken Avrupa ekonomileri ile Çin ve Japonya başta olmak üzere Asya ülkelerine ilişkin henüz ciddi bir iyileşmeden söz edemiyoruz" diye konuştu.

KİM NE KADAR MAAŞ ALIYOR? TIKLAYIN!

Jeopolitik gelişmelerin Soğuk Savaş döneminden beri ilk kez bu kadar gerildiği bir dönemin ardından pek çok CEO'nun biraz daha temkinli olmayı tercih ettiğini belirten Yalçın şöyle devam etti:  "Her ne kadar küresel ekonomi konusunda geçen yıla göre daha az iyimser olsalar da, CEO’ların kendi şirketlerindeki gelir artış ihtimali konusunda olumlu beklentilerini korumaları, 2009’dan bu yana yaşanan küresel krizde edindikleri deneyimle global trendleri daha doğru okuyabileceklerine yönelik özgüvenlerinin arttığının da bir göstergesi. 2015 Türkiye için bir yandan politik ortamın hareketli olacağı bir seçim yılı bir yandan da ekonomik hedeflerin küresel ekonominin de sıkıntılarının yansımalarıyla zorlu ama bir o kadar da fırsat dolu ilginç bir yıl olacak. İlerleyen günlerde bu araştırmamızın Türk CEO’ların 2015 yılına dair beklentilerini yansıtan ihtiyatlı ama bir o kadar da iddialı yorumlarını iş dünyasıyla paylaşacağız.”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz