İşte Türkiye'nin Elit'ler Kulübü!

İşte Türkiye’nin “kesintisiz büyüme şampiyonları” ve onları başarıya götüren stratejiler...

24 EYLÜL, 20140
Paylaş Tweet Paylaş
İşte Türkiye'nin Elit'ler Kulübü!
Bir şirket için büyümekten daha zor olan bir şey varsa o da kuşkusuz bu büyümeyi kalıcı kılmak... Capital’in yeni araştırması, işte bu zor hedefe ulaşan “elit” şirketleri ortaya koymayı amaçlıyor. Son 10 yıllık Capital500 listeleri baz alınarak yapılan araştırma, hem Türkiye’nin en büyüklerinin 10 yıllık performansına ışık tutuyor hem bu uzun maratonda, krizlere rağmen sekteye uğramadan yoluna devam eden gizli şampiyonları ortaya çıkarıyor.

İşte Türkiye’nin “kesintisiz büyüme şampiyonları” ve onları başarıya götüren stratejiler... Capital500, 17 yıldır Türk iş dünyasına ışık tutan önemli bir araştırma. Bu uzun soluklu araştırmada yıllar boyunca elde edilen veriler, hem ekonomiye hem özel sektörün dönüşümüne dair doyurucu bilgiler içeriyor.
Galeriyi görmek için tıklayın.

17 yılın sonunda geldiğimiz noktada, Capital500 verilerinin sadece ciro veya ölçek sıralamasından çok öte bir derinliğe ulaştığını söylemek mümkün. İlk kez bu yıl yaptığımız “Türkiye’nin Elit Şirketleri” araştırması ise işte bu birikimin sonucunda ortaya çıktı.

Peki “Türkiye’nin Elit Şirketleri” araştırması nasıl yapıldı? Hangi kriterler baz alındı?
Benzerleri ABD ve Avrupa’da yapılan bu araştırmaya, son 10 yıl boyunca, yani 2004-2014 yıllarında Capital500’e giren tüm şirketler katıldı. Bu süre zarfında her yıl listede yer alan şirketlerden, bir önceki yıla göre ciro bazında “küçülme yaşamayanlar” dahil edildi.

Yani “yüzde 0” olan değişimler bile negatif sonuç olmadığı için “büyüme” olarak hesaba katıldı. Sadece cirosal anlamda bir önceki yıla göre eksi performans gösteren şirketler elendi. Böylece Capital500 şirketleri içinde 2004-2014 yılları boyunca her yıl kesintisiz büyüyenler ortaya konulmuş oldu. Elde edilen veriler ise son derece çarpıcı...

Rakamlar, bu istikrar odaklı başarıyı aslında çok az şirketin yakalayabildiğini gösteriyor. Öyle ki Capital500 verilerine göre bir önceki yıla kıyasla cirosunu artıran şirket sayısı her yıl 350-400 civarında olurken, bunu 5 yıl boyunca devam ettirebilenlerin sayısı 80’e iniyor. 10 yıl geriye gidildiğinde ise sayının 23’te kaldığı görülüyor. İşte bu 23 şirket, “Türkiye’nin Elit Şirketleri Araştırması”nın ilk aktörleri.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz