"Kadın dostu şirketler"

Türkiye’nin kadınlarla fark yaratan şirketlerini araştırdık.

17 TEMMUZ, 20150
Paylaş Tweet Paylaş
Kadın dostu şirketler
Rakamlar ortada... 2012 yılında Türkiye’de 15-65 yaş arası kadın nüfusun sadece yüzde 28,7’si iş hayatına katıldı. Türkiye, bu skorla 34 OECD ülkesi arasında sonuncu oldu. 2023 için Türkiye’nin kadın iş gücüne katılım hedefi yüzde 35. AB’nin 2020 yılı kadın istihdam hedefi ise yüzde 75. Kısacası kadın istihdamında lig atlamak için Türkiye’nin önünde uzun bir yol var. Ancak şimdiden bunu başaran şirketler de mevcut. Türkiye’de ilk kez Capital Dergisi bu şirketleri ortaya koymak adına kadın istihdam rakamlarıyla öne çıkan şirketleri araştırdı. Kadın çalışan, ve kadın yönetici sayılarına bakarak iş dünyasının “Kadın Dostu Şirketler”ini ortaya koydu. İşte Türkiye’nin kadınlarla fark yaratan şirketleri...

Tabloları görmek için görsellere tıklayın.
Dünya Ekonomik Forumu'nun"Toplumsal Cinsiyet Uçurumu Raporu”nda Türkiye, genel sıralamada 135 ülke arasında 124’üncü sırada yer aldı. Ekonomik Katılım ve Fırsatlar İndeksi’nde ise 129’uncu sırada. OECD’nin 2012 yılı çalışma ve iş gücü istatistiklerine göreyse Türkiye’nin kadın istihdamında karnesi çok zayıf. 15-65 yaş arası kadın nüfusunun sadece yüzde 28,7’sinin iş hayatına katıldığı Türkiye, bu skorla 34 ülke arasında sonuncu. İşte bu rakamlar üzerine Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı harekete geçti. Bakanlık himayesinde “İşte Eşitlik Platformu” kuruldu. Kadınların ekonomiye katılımı sürecinde cinsiyet eşitliğinin sağlanması amacıyla kurulan bu platform, Türkiye’nin "Ekonomik Katılım ve Fırsatlar İndeksi”ndeki yerini 3 yıllık süreçte yüzde 10 seviyesinde yukarı taşımayı hedefliyor.

Ülkelerin, kadınların iş hayatına katılımı ve onlara sunulan fırsatlar açısından değerlendirildiği ve sıfırdan l’e kadar puanlandığı indekste, Türkiye’nin 2012 notu 0,414 oldu. Platform bu notu 0,455’e çıkarma hedefinde... 2023 için Türkiye’nin kadın iş gücüne katılım oranı hedefi yüzde 35 iken, Avrupa Birliği’nin 2020 yılı kadın istihdam hedefi yüzde 75.

Rakamlar ortada... Kadın istihdamında lig atlamak için Türkiye’nin önünde uzun bir yol var. Ancak şimdiden bunu başaran pek çok şirket de mevcut. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’mn da desteğiyle Türkiye’de ilk kez Capital Dergisi, kadın istihdam rakamlarıyla öne çıkan şirketleri araştırdı. Capital 500 şirketleri, finans kuruluşları ve holdingleri kapsayan araştırmayla iş dünyasının “Kadın Dostu Şirketleri”ni ortaya koydu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz