Kalıcı liderliğe 6 koldan birden ulaşacağız

Hakan Binbaşgil, geçen 9 ayda yaptıklarını, bankanın yeni rotasını ve gelecek hedeflerini Capital’le paylaştı.

1.10.2012 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Kalıcı liderliğe 6 koldan birden ulaşacağız

Bireysel bankacılık da hızlı büyüyecek. Kurumsal, ticari ve özel bankacılık zaten yıllardır önde olduğumuz faaliyet alanları. Aynı şekilde hazinemiz de yıllardır Türkiye’nin en kapasiteli, başarılı hazine faaliyetlerine sahip. Buralardaki başarımız da sürecektir.

Capital: Yani bireysel tarafta da önemli bir potansiyele sahip olduğunuzu düşünüyorsunuz...
- Evet, bu alanın da hızlı büyüyeceğini düşünüyoruz. Türkiye’de hala 20 milyon kişi bankacılık sistemini kullanmıyor. Bugün hane halkı borçluluğunun milli gelire oranı yüzde 17, bu oran gelişmiş ülkelerle karşılaştırıldığında çok düşük. Mortgage’ın milli gelire oranı yüzde 6’da kalıyor. Yatırım fonlarının milli gelire oranı yüzde 2, özel emeklilik fonlarının aldığı pay ise sadece yüzde 1. Mortgage, yatırım fonları ve özel emeklilik fonları ürünlerinin önümüzdeki beş yıl içinde yaklaşık yüzde 15 - 20 arası büyüme potansiyeli var. Bugün mevduatın milli gelire oranı Türkiye’de yüzde 54. Avrupa bölgesinde bu oran yüzde 140. Aynı şekilde kredilerin milli gelire oranı Türkiye’de yüzde 53, Avrupa’da yüzde 145. Dolayısıyla bankacılıktaki büyüme potansiyelini bu rakamlardan da çok rahat görebiliyoruz.

Capital: Borçluluk düşük ancak tasarruf sorunu da var. Bu konuda neler yapıyorsunuz?
- Evet, tasarruf konusu çok önemli... Türkiye’de tasarrufun mili gelire oranı yüzde 12’lere düştü. Türkiye’nin büyümesi için iç tasarrufu artırması gerekiyor. Aksi takdirde cari açık büyüyor. Ben bu noktada ekonomi yönetiminin yapısal anlamda doğru adımlar attığını düşünüyorum. Tasarrufun artırılması için Türkiye’de üç konuda önemli çalışmalar yapılıyor. ilki özel bireysel emeklilik sistemine teşvikler getiriliyor. Bu sistemle uzun vadeli tasarruf sağlanıyor. Uzun vadeli tasarruf, bankacılık sisteminin sağlığı açısından da çok önemli. ikinci konuysa altın. Türkiye’de tutarını bilemediğimiz ama 100 ila 300 milyar dolar arasında olduğu tahmin edilen bir altın tasarrufu mevcut. Bu tasarruf bugün finansal sistem içinde olmadığından ülkenin ekonomisine katkı yapamıyor. Altın mevduatında daha işin başındayız. 1,5 yılda bankacılık sektöründe 10 milyar dolara yakın altın mevduatı birikti. Şimdi altın birikimlerinindaha fazla finansal sistemin içine çekilmesi için adımlar atılıyor. Bu tabii zor ve zaman alacak bir süreç. Potansiyel çok fazla ama biraz sabırlı olmak gerekir. Üçüncü olarak da mevduatların vadesinin uzaması konusu bulunuyor. Bu konuda da birtakım önlemlerin geleceğini sanıyorum. Bütün bunlar Türkiye’nin uzun vadeli tasarruflarını artırmaya katkı sağlayabilecek tedbirler. Akbank olarak biz de bu konuda önemli bir sorumluluğumuz olduğunu düşünüyoruz. “Ekonominin Kahramanları” ile Türk halkını tasarrufa özendiren bir iletişim kampanyasına gittik. Bugün ayda 50-100 TL ile Akbank’ta tasarruf yapabilmek mümkün. Bu alanda ve altın konusunda birçok yeni ürün çıkardık. Ayrıca Akbanklı arkadaşlarımız gönüllü olarak ilkokullarda öğrencilere eğitim veriyor. Tasarrufla ilgili hazırlanan eğitim programı ile tüm Türkiye’de 2 bin 500’den fazla çocuk tasarrufa özendirildi. Yeni öğretim yılında bu sayıyı daha da artıracağız. Tasarruf konusunu sahipleniyoruz.

Capital: Yüksek kârlılık yakalamada nasıl bir politika izliyorsunuz?
- Her şirkette olduğu gibi bankacılıkta da kârlılık önemli. Bankayı ne kadar kârlı götürürseniz sermayenizi o kadar güçlendirir, ülke ekonomisini o kadar iyi desteklersiniz. Türkiye’nin belirlediği 2023 hedefi için bankaların güçlü olması önemli. Biz de kâr konusuna ve verimliliğimize dikkat ediyoruz. Bu konularda oldukça başarılıyız. Akbank 20 yıldır Türkiye’nin kâr konusunda en iyi kurumlarından biri ve bu özelliği uzun vadede stratejilerimizle devam ettireceğiz. Verimlilikte de gelişmemiz devam edecek.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz