""Keşke daha çok çalışsaydım""

Sanko Holding Onursal Başkanı ABDULKADIR KONUKOĞLU, iş hayatında 50 yıl önemli bir mücadele verdi. 93 yılından itibaren grubun başkanı olarak şirketin 3,7 milyar dolarlık bir hacme taşınmasında en kritik rolü oynadı. Tüm bunları yaparken 3 çocuğu ve eşine gereken zamanı ayıramadı, sınırlı bir sosyal hayatı oldu ve 67 yıllık yaşamında sadece 3 kez tatile çıktı. Ancak bugün 50 yılı değerlendirdiğinde özel hayatına ilişkin bir pişmanlığı yok. Aksine, “Keşke biraz daha çok çalışsaydım diye düşünüyorum. Böylelikle yeniliğe daha çok adapte olurdum” diyor.

2 EYLÜL, 20150
Paylaş Tweet Paylaş
"Keşke daha çok çalışsaydım"
Anadolu’nun en etkili iş insanlarından Abdulkadir Konukoğlu, geçtiğimiz yıl 3,7 milyar dolarlık aile şirketinde başkanlık koltuğunu kardeşi Zeki Konukoğlu’na devretti. Ancak emekliye de ayrılmadı. Bugün grubun onursal başkanlığının yanı sıra birçok sivil toplum örgütünde aktif olarak çalışmaya devam ediyor. Başkanlıktan ayrılma kararını 15 yıl önce verdiğini belirten 67 yaşındaki Konukoğlu, belirli bir yaşa geldikten sonra gençleri öne sürmek gerektiğini savunuyor. “Ben de tüm bunları düşünerek bu kararı aldım” diyor. Konukoğlu, 50 yıllık deneyimiyle artık grupta bir gözlemci ve tavsiyeci konumunda. Kardeşi Zeki Konukoğlu’nun performansından da oldukça memnun. “Zeki Bey’in performansı benden daha iyi. Çünkü daha genç ve yabancı dili var. Daha sistemli çalışıyor, her şeye daha çabuk adapte oluyor. Bizimkisi çantadan yetişme bir yöneticilikti” diye konuşuyor. 
İş dünyasının duayen isimlerinden Sanko Holding Onursal Başkanı Abdulkadir Konukoğlu, başkanlıktan ayrılma kararını nasıl aldığını ve iş dışı yaşama bakışını Capital’e şöyle anlattı: 
* Onursal başkanlığa geçme kararını nasıl aldınız? 
* Bu kararı 15 yıl önce verdim. Genelde aile şirketlerinde babalar ya da şirketlerin başındaki ağabeyler, ölünceye kadar yönetimi bırakmıyor. Öldükleri zaman şirkette bir karmaşa ve kopuşlar başlıyor. Bir baba ya da şirketin başındaki ağabey belirli bir yaştan sonra örneğin 65’ten sonra şirketten ayrılır ve gelen gençlere yol gösterirse, o şirket daha çabuk büyüyüp gelişiyor. Ayrıca insanlar belli bir süre sonra sanki hep aynı çember içinde dönüyor ve yenilikleri aramada işletme körlüğü başlıyor. Zaten belirli bir yaşa geldikten sonra gençleri öne sürmek lazım. Ben tüm bunları düşünerek bu kararı aldım. Sadece holding başkanlığından değil Gaziantep Sanayi Odası’ndan da ayrıldım.
* Şu an neler yapıyorsunuz? Başkanlıktan ayrıldıktan sonra hayatınızda neler değişti? 
* Çalışma tempom arttı. Yine sabah 7:30’da kalkıyorum, 9:30’da büroma gidiyorum. Üniversite ve vakıf kurduk onun çalışmalarını yürütüyorum. Çeşitli sivil toplum örgütlerinde sorumluluklarım devam ediyor. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Tekstil Sanayi Meclis Başkanlığım devam ediyor. Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu’nda (DEİK) yönetim kurulundayım. Sanko Holding’in bazı toplantılarına da gözlemci olarak katılıyorum. Sadece holdingin günlük işlerini bıraktım. 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz