Koç: Yeni fırsat kolluyoruz

Levent Çakıroğlu, topluluğu en beğenilen liginde zirveye çıkaran unsurları anlattı, İşte söyleşimizin detayları…

15.02.2016 16:49:320
Paylaş Tweet Paylaş
Koç: Yeni fırsat kolluyoruz

Nilüfer Gözütok Ünal

ngozutok@capital.com.tr

Bu yıl Türkiye'nin En Beğenilen Şirketleri Araştırması”nın zirvesinde Koç Holding yer alıyor. Koç Holding, 68,6 milyar TL’lik cirosuyla, 94 bin kişilik çalışan ordusuyla Türkiye’nin açık ara en büyük özel sektör kuruluşu. Araştırmada holding, ekonomiye katkısı, finansal sağlamlık ve güvenilir şirket olma gibi kriterlerde de lider durumda. Bu başarının arkasında hiç kuşkusuz topluluğun en çalkantılı dönemlerde bile yatırımlarına ve istihdama ara vermeden yol alması yatıyor. Son 3 yılda topluluğun atağa kalkarak 20 milyar TL’lik bir yatırımı hayata geçirmesi de bunun en önemli kanıtı.

Koç Holding önümüzdeki dönemde yeni CEO’su Levent Çakıroğlu’nun liderliğinde yatırımdaki atılımını sürdürmek niyetinde. Topluluk, küresel bir vizyonla yurtiçindeki ve yurtdışındaki fırsatları değerlendirerek büyümeyi planlıyor. Güçlü bir finansal yapıya sahip olduklarının altını çizen Çakıroğlu, topluluk şirketlerine gösterdikleri istikametin yurtdışı açılım fırsatlarını daha fazla değerlendirmeleri olduğunu söylüyor. “Faaliyet gösterdiğimiz birçok alanda Türkiye’de cazip büyüme fırsatları bulunuyor. Buna ilave olarak küresel büyüme vizyonumuzla yurtdışı faaliyetlerimizi büyütmeyi hedefliyoruz” diye konuşuyor. Koç Holding’in yeni CEO’su Levent Çakıroğlu, yeni koltuğunda ilk kez Capital’le bir araya geldi. Topluluğu en beğenilenler liginde zirveye çıkaran ana unsurları anlattı. Yeni dönemde topluluğun yeni rotasını açıkladı. İşte söyleşimizin detayları… 

* Koç Holding uzun yıllardır Türkiye’nin en beğenilenler listesinde üst sıralarda. Bu sürdürülebilir beğeni düzeyini, Koç Holding’in hangi özelliklerine bağlıyorsunuz? 

Topluluğumuz kurulduğu günden bu yana ülkemiz için çalışmaya ve değer yaratmaya odaklandı. Kurucumuz merhum Vehbi Koç’tan başlayarak her dönem zamanın ruhunu okuyarak, değişimi engel değil bir fırsat olarak gördük. Bugün de ülkemizdeki ve bölgemizdeki lider konumumuzla küresel oyuncu olma kararlılığıyla faaliyetlerimizi sürdürüyoruz. Şüphesiz topluluğumuzun gücü, sadece şirketlerimizin büyüklüğünden oluşmuyor. Bayilerimiz, tedarikçilerimiz, iş ortaklarımız, çalışanlarımız ve tüketicilerimizle birlikte çok büyük bir aileyiz. Bu büyük aile için ortak fayda yaratmaya önem veriyoruz. Tüm paydaşlarımızla birlikte yarattığımız ekonomik faydanın ve etki alanımızın farkındayız. Bu büyüklükle beraber gelen sorumluluğun da bilincindeyiz. Her türlü zorlu koşula rağmen cesaretle ve sorumlulukla ardı ardına yeni yatırımlar ve atılımlar gerçekleştiriyoruz. Topluluğumuzun 90 yılı aşan tarihinde başarı kriterinin hiçbir zaman sadece iş sonuçları olmadığını söyleyebilirim. Yürüttüğümüz sürdürülebilir sosyal projelerle Türkiye’nin daha hızlı gelişmesine destek olmayı, ülkemize fayda sağlamayı amaçlıyoruz. Bu çerçeveden bakınca, ülkemize fayda yaratmayı, ekonomik, sosyal, kültürel, çevresel alanlarda, gücümüzün getirdiği sorumlulukla hareket ederek, elimizi taşın altına koyduğumuz projeleri sahiplenmek olarak açıklıyoruz. Bu köklü ve güçlü yapının öncü ve birleştirici mesajlarla topluma ulaşmasına özen gösteriyoruz. 

* En Beğenilenler Listesi’nde 2014’te ikinci, 2015’te ise birinci oldunuz… Bu başarıyı ne getirdi? 

 Hem ticari faaliyetlerimizde hem toplumsal faaliyetlerimizde her zaman ve her koşulda çıtamızı hep en yukarıda tutmamız, sadece ülkemizde değil, dünyadaki en iyi uygulamaları hayata geçirme motivasyonumuz, Koç Topluluğu’nun sürdürülebilir başarısının ardında yatan en önemli unsurlar. Bunun yanı sıra paydaşlarımızla samimi, istikrarlı ve kararlı iletişimimiz de bence büyük bir avantajımız. Bunun temelinde de ülkemizin geleceğine inancımızı, kurumsal kültürümüzü ve evrensel değerlere olan bağlılığımızı ana çıpalarımız olarak kabul etmek yatıyor. 

* Koç Holding’in özellikle son yıllarda en fazla öne çıkan 3 özelliği nedir? 

 Öncelikle son yıllardaki yatırım hızımızla ülkemiz ekonomisinin ve büyümesinin itici gücü olduk. Yarattığımız üretim, ihracat ve istihdamla öne çıktık. Bizi öne çıkaran ikinci özelliğimiz, hem şirketlerimizin rekabetçiliği hem ülkemizin dünyadaki konumunu güçlendirmesi açısından Ar-Ge ve inovasyona verdiğimiz önem ve yatırımlarımız. Son olarak da toplumsal konulardaki çalışmalarımızla ülkemiz için yarattığımız katma değeri sayabiliriz.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz