"'Masa başında ahkam kesiyorlar'"

Torunlar Holding Yönetim Kurulu Başkanı Aziz Torun AVM düzenlemesilyle ilgili 'Ankara’da masa başında ahkam keserek, AVM’leri düzenlemeye çalışıyorlar' dedi.

16 MART, 20150
Paylaş Tweet Paylaş
'Masa başında ahkam kesiyorlar'
Capital ve Ekonomist dergileri tarafından bu yıl dördüncüsü düzenlenen Uludağ Ekonomi Zirvesi’nde Moderatörlüğünü Turkcell Genel Müdür Yardımcısı Selen Kocabaş üstlendiğini ‘Perakendede Değişim Zamanı’ isimli oturumda konuşmacılardan, Torunlar Holding Yönetim Kurulu Başkanı Aziz Torun, AVM’lerin kapanması için uğraşan bir grup olduğunu söyledi.

'SADECE MERKEZ'İ DİKKATE ALIN!' TIKLAYIN!

Torun AVM'lerle ilgili olarak pazar günü kapanmasını da içeren tartışmalarla ilgili “Ankara’da masa başında ahkam keserek, AVM’leri düzenlemeye çalışıyorlar” dedi. Torun, bu alanlarda kendilerinden başka ahkam kesenlerin yatırımcıyı ve girişimciyi anlamadığını ifade etti.

Oturumda, LC Waikiki Yönetim Kurulu Başkanı Vahap Küçük, Özdilek Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Özdilek, Kiğılı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Kiğılı, Demsa Group Yönetim Kurulu Başkanı Demet Sabancı Çetindoğan, ve Carrefoursa Genel Müdürü Mehmet Nane de yer aldı.

'BURAYA AVM AÇMA'

20 yıl evvel hazır giyimcilerin sesinin çıkmadığını ancak şimdi kükremeye başladığını dile getiren Abdullah Kiğılı, “Avrupa’da bir kumaş fuarına gittiğimizde Türk olduğumuz için yer vermezlerdi. Şimdi ise bana randevu vermeyenlere istediğim saatte istediğim yerde randevu veriyorum. Bu duruma geldik” diye konuştu. Oturumun moderatörü Selen Kocabaş’ın Hüseyin Özdilek’e sorduğu, “Yeni açtığınız Özdilek Park İstanbul AVM nasıl gidiyor” sorusu sonrasında araya giren Kiğılı, “Yapma dedim. Buraya AVM açma dedim. Ancak AVM sahipleri içinde iki kişi tanıyorum biri Aziz Torun diğeri de, Hüseyin Özdilek. İkisi de çok başarılı” dedi.

'HER AN YENİ ÜRÜN İSTİYORLAR'

23 ülkede 507 mağaza ile hizmet verdiklerini ifade eden Vahap Küçük, “Orta vadede herhangi bir evlilik düşünmüyoruz ama kısa vadede satın alma yapabiliriz” dedi. Eskiden bir yaz bir de kış sezonu olduğuna değinen Küçük, “Şimdi ise neredeyse her gün yeni bir ürün mağazalarımıza gönderiyoruz.  Müşterilerimiz mağazaya her geldiğinde yeni ürün görmek istiyor” ifadelerini kullandı.

'TÜM YATIRIM İSTANBUL'A YAPILMAMALI'

Tüketimde lüks olsun ya da olmasın arzın zamanında ulaşmasının önemine vurgu yapan Demet Sabancı Çetindoğan da “Bu bir gelişmişlik göstergesi. Bütün yatırım İstanbul’a yapılmamalı. Birçok ilde artık lüks tüketime doğru bir kayış var. Segmenti çeşitlendirip yayılmak gerekiyor. Sadece giyim değil kozmetikten ev ürünlerine kadar ürünlerinizin çeşitlenmesi gerekiyor”dedi. 

6500 KİŞİYE İSTİHDAM

Özdilek olarak 15 noktada 6.500 kişiye istihdam sağladıklarının altını çizen Hüseyin Özdilek, “Yalova’da geçmişte aldığımız bir fabrikanın önüne 400 metrekare mağaza açtık. Yolda gelip geçenler sürekli mağazamıza uğrardı. Çok başarılı bir yer oldu. Bu başarı Rahmetli Vehbi Koç’un da dikkatini çekmişti ve gelip bizi tebrik etmişti. Açtığımız mağaza aslında Türkiye’de ilklerden biri. Büyük mağazacılığa önce biz başladık” diye konuştu.

GURME MAĞAZALAR YURTDIŞINA İHRAÇ EDİLECEK

Perkandenin bir gönül işi olduğuna değinen Mehmet Nane ise, Carrefour’da yakaladıkları başarının nedeninin ‘glokalleşme’ olduğunu ifade etti. Carrefour’un uluslararası birikimiyle, Sabancı’nın yereldeki tecrübesini birleştirdiklerini kaydeden Nane, müşterinin aklına ve kalbine hitap edilmesi gerektiğini söyledi. Nane, açtıkları CarrefourSa Gurme mağazalarının da yurtdışına ihraç edileceğini belirti. 

YILDIZ HOLDİNG'TEN FLAŞ HAMLE! TIKLAYIN!

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz