Nerelerde hata yaptım?

Önentaş Gıda Yönetim Kurulu Başkanı Niyazi Önen’in, sorularımıza verdiği yanıtlar şöyle

1.07.2012 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Nerelerde hata yaptım?

ÇÖZÜM NEREDE?
Çok güçlü bir markamız ve insanların severek tükettiği ürün portföyümüz var. Sonuçta şuna karar verdik: Bir proje kredisiyle borçlarımızı ödemek istiyoruz. Bu arada şirkete ait gayrimenkullerimizi de o borçların ödenmesinde kullanacağız. Çok yakın bir zamanda da fabrikamızı tekrar tam kapasiteye yakın çalıştırmayı hedefliyoruz. Geldiğimiz nokta bu. Stratejik bir ortaklık düşünmüyoruz, düşünmeyeceğiz de.
SATMAKTAN VAZGEÇTİM
Dardanel’i satmaktan vazgeçtim. Kesinlikle satmayacağız. Çünkü bankalar yapabilecekleri indirimleri bize bildirdi. Onların ödenmesiyle şirketin bilançosunda ve borç yükünde çok ciddi düzelmeler olacağı belli. Dolayısıyla bu avantajı kullanarak bu işi devam ettirmek istiyoruz.

"GÖRÜŞMELERİ SONLANDIRDIK"
Çeşitli ortaklık görüşmelerimiz oldu. Bunlar finansal ve stratejik anlamda bize ortak olmak isteyen şirketlerleydi. Ülker’le ilişkimiz, 2004’te Dardanel ürünlerinin yurt içi pazarlarında dağıtımıyla başladı. 2004’ten sonra da işbirliklerimiz devam etti. Bu kapsamda 2006 ve 2012 olmak üzere iki kez şirketimizin hisselerinin bir kısmını satmak üzere Yıldız Holding ve ADM’le görüştük. Finansal ortak almamızdaki amacımız, şirketin finansal borçlarını ya tamamen ödemek ya çok düşük seviyelere indirmekti. Dolayısıyla bankalarla görüşmeler olurken orijinal borca gidip üzerindeki temerrüt faizlerini de düşürerek bir pazarlık yapılıyor. Ama son noktada önceden el sıkışmalar olmasına rağmen anlaşma gerçekleşmedi. Tabii herhalde bankalarında ellerinden daha fazlası gelmiyor. Mart ayında Yıldız Holding ve ADM’le ortaklık görüşmelerini sonlandırdık.

DÜZLÜĞE NASIL ÇIKACAK?

Şimdi proje kredisi alarak çözüm bulmaya çalışacağız. Ve gayrimenkullerimizi de bu amaçla değerlendireceğiz. Şirketinize bir para enjekte edildiğinde bununla hem borçlarınızı ödemeniz hem bu parayı işletme sermayesi olarak kullanmanız gerekiyor. Bu krediyi aldıktan sonra geçmiş performansınıza ve pazar payınıza bakılarak bir projeksiyon yapılıyor. Bu, aslında şirketler için son derece faydalı bir sistem. Yatırım kredisi değil, şirkete söz konusu proje için gereken kredi. Üzerinde durduğumuz ve kullanmayı hedeflediğimiz kredi bu. Çanakkale’de fabrikalarımızın olduğu yer çok değerlendi. Şehrin en güzel yerinde, deniz kıyısında 100 dönüm yerimiz var. Orası konut olarak planlanırsa şirketin eline 50-70 milyon dolar gibi bir nakit geçebilir. Fabrikamızı organize sanayi bölgesine taşımaya karar verdik. Orada 50 dönümlük bir yer var. Oraya bir fabrika yapıp 1110-dernleşme ve otomasyona da giderek mevcut yerimizi de bu şekilde değerlendireceğiz. Şu anda şirketimizin sahip olduğu şehir merkezindeki arazi, şirketin tüm finansal borçlarını karşılayacak durumda. Dardanel’in durumu bu. Sadece gayrimenkulü değerlendirirsek bile şirketin tüm borçlarını öderiz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz