Öğreten şirketler

İnsanın sadece okulda öğrendikleri yetmiyor...

1.06.2012 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Öğreten şirketler

Edindiği deneyimleri şimdi Doğan Online Grubu şirketlerine aktarıyor. Gökyıldırım, Philips’de ilk öğrendiği konunun takım kurma ve yönetme üzerine olduğunu söylüyor ve şöyle konuşuyor: “İşe alım standartlarını yüksek tutuyorduk. Her zaman kendimden daha iyilerini işe almayı öğrendim. Yine takımın farklı eğitim, tecrübe, çevre ve sektörlerden gelen kişilerden oluşmasının şirket amaçlarına ulaşmayı hızlandırdığını gördüm.” Gökyıldırım, takım yönetirken düzenli ve yapıcı geri bildirimin önemini de Philips’de kavradığını belirtiyor. Ayrıca planlamanın çok önemli olduğunu ve işi yapmaya başladığı anda zamanlamanın en önemli konu olduğunu fark etmiş. Gökyıldırım, zamanlamanın önemine ilişkin, “Yüzde 80 bitmiş bir işin zamanında teslim edilmesinin; çoğu zaman yüzde 100’ü tamamlanmış fakat geç kalmış bir işe göre daha kıymetli olduğunu öğrendim” diye konuşuyor ve ekliyor: “Ulaşılabilir olmak, pek çok üst düzey yöneticinin dikkat etmediği bir konu. Fakat sizinle birlikte çalışanların sizden beklediği yanıtın onların işlerini sağlıklı yapabilmeleri için ne kadar önemli olduğunu, bu yüzden de herkese her zaman ulaşılabilir olmanın çok önemli olduğunu öğrendim. Bunu yaparken de her zaman benden güneş batmadan yanıt alabileceklerini söyleyerek, bana ulaşmaları konusunda onları cesaretlendirdim.”

DERS ALMA BİLİNCİ KAZANDI
McDonald’s Türkiye Genel Müdürü Dilek Başarır, 14 yaşından beri iş hayatının içinde. İlk parasını ortaokuldayken, matematik ve Fransızca dersleri vererek kazanmaya başlamış. Sonraki yıllarda da her yaz bir iş yerinde çalışmaya özen göstermiş, Başarır, ilk sigortalı işine AMI Asistance adlı Fransız sigorta şirketinde başladı. Başarır, burada soğukkanlılık, kriz yönetimi ve çok kısa zamanda pek çok alternatifi değerlendirme konularında tecrübe kazandığını ifade ediyor. Yine ilk insan yönetme tecrübesini de burada edindiğini belirtiyor. Boğaziçi Üniversitesi İşletme Bölümü’nde okurken pazarlamaya büyük ilgi duyduğunu söyleyen Başarır, o dönemde hayalinin de P&G’de işe başlamak olduğunu dile getiriyor, Başarır şöyle devam ediyor: “Bu hayalim gerçek oldu ve Eczacıbaşı-P&G ortak şirketinde ürün müdürü asistanı olarak pazarlama kariyerime başladım, Burada ilk gerçek ekonomik krizi yaşadım ve böyle dönemlerde şirketin nasıl yönetileceğini öğrendim.” Başarır, L'Oreal’de ürün müdürlüğü yaptığı dönemde ise uluslararası şirketlerin Türkiye’ye bakış açılarını ve çalışma pratiklerini gördüğünü söylüyor, Başarır, “İş işte öğrenilir, yani aksiyon alınır ve hatalıysa bile hatalardan ders alınır, Bu da L’oreal’den aldığım bir öğreti” diyor, Başarır, Efes’te pazarlama yöneticiliği yaptığı 12 yılın ise kendisini genel müdürlüğe hazırladığını ifade ediyor ve ekliyor: “Kariyerimde pazarlama yöneticiliği çok önemli oldu, Çünkü, pazarlama yönetimi ürünün üretimi, görünürlüğü, reklamı, fiyatı, satışı yani tüm aşamalarına vakıf olmayı, tüm departmanları ahenk içinde çalıştırmayı gerektiriyor. Bir nevi orkestra şefliği, genel müdürlüğe hazırlık.”

BAŞARISIZLIK KELİMESİNİ SİLDİ
Mudo Genel Müdürü Barış Karakullukçu, bu yeni görevine birkaç ay önce atandı, Ondan önceki şirketi olan Accenture’da tam 11 yıl çalıştı, Dolayısıyla, Accenture’daki deneyimlerinin şu anda bulunduğu konuma katkısının çok önemli olduğunu söylüyor. Karakullukçu, Accenture Türkiye ofisinde son olarak perakende, hızlı tüketim ürünleri, otomotiv ve lojistik sektörlerinden sorumlu yönetici ortak olarak görev yapıyordu, Bu sektörlerde kompleks ve hepsi birbirinden farklı projeler ve ekipler yönetti, yüzlerce müşteriyle çalıştı, Bu süreçte Accenture’dan neler öğrendiğini şöyle anlatıyor: “Amerika’dan Çin’e, Japonya’dan Brezilya’ya 25’ten fazla ülkede çeşitli projeler üzerinde çalıştım, Bu esnada farklı kültürleri tanıma, farklı ekip ve müşterilerle çalışma şansına eriştim, İnsanları anlama, beklentilerine cevap verme, onları yönetme ve onlara liderlik etme döngüsünde motivasyonumu koruyarak değişimlere kolay adapte olabilme yetkinliğimi geliştirdim.”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz