Organik büyüyerek ilk 10'a gireceğiz

Kuveyt Türk Genel Müdürü Ufuk Uyan ile yeni ürünlerde sağladıkları ivmeyi ve katılım bankalarının geleceğini koştunuk

1.02.2012 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Organik büyüyerek ilk 10'a gireceğiz


Capital: Altın bankacılığında bugün sektördeki konumunuz nasıl?
- Bankacılık sektöründe katılım bankacılığı alanı, altın fonlarının yüzde 25'ini elinde tutuyor. Bu payın yüzde 14-15'i de Kuveyt Türk'e ait. Altın konusunda ciddi bir entegrasyon sağladık. Her türlü bireysel, kurumsal nihai yatırımcının ihtiyaç duyacağı ürünleri geliştirdik. Bu ürünler için ihtiyaç duyulacak altın teminine yönelik organizasyonu da gerçekleştirdik. Dünyanın her yerinden, rafine etmek üzere karşılıklı altın işlemi yapabiliyoruz. İstanbul Altın Borsası'nın en çok işlem yapan ilk üç bankasından biriyiz. Kurumsal yatırımcıya yönelik olarak da Gold Plus dediğimiz borsa altın yatırım fonunu çıkardık. Şu anda ilk ihracımız 50 milyon TL'lik fon tavana doğru gidiyor. Yakında yeni bir ihraç düşünüyoruz.

Capital: Altın bankacılığı konusunda bu yıl ne gibi adımlar atacaksınız?
- Biz Kuveyt Türk ATM'lerinden altın veriyoruz. Bunun bir adım ötesinde altın kiosk'ları kuracağız. Evlendirme dairelerinin olduğu noktalarda altın kiosk'larımızdan kredi kartları veya nakitle gram olarak altın alınabilecek. Bir de altın bankacılığında bu yıl altının krediye dönüştürülmesi konusunda çalışmalarımız devam ediyor. Bu taraf da kâr elde etmek için çok önemli.

Capital:
Emtia fonlarında yeni bir ürün düşünüyor musunuz?
- Tabii Gold Plus'a paralel olarak şimdi gümüş konusunda da çalışmalarımızı tamamladık. Gümüş borsa yatırım fonunu da yakın gelecekte ihraç etmiş olacağız. Henüz ne kadarlık bir rakamla çıkacağımız belli değil. Gümüş borsa yatırım fonu da borsa altın yatırım fonu ile aynı yapıda, yine faizsiz ve sadece geri planda madeni temsil eden birimlerin olduğu bir fon olacak. Bu yatırım fonlarında, kazanç yatırımcı açısından emtianın gelirinin artışı, fiyatının yükselmesiyle alakalı olarak kazanılıyor.

Capital: Sukuk konusunda sektörün öncülerinden oldunuz. Sukuk'ta hedefleriniz neler?
- Bizim gerçekleştirdiğimiz sukukla bir yol açılmış oldu. Özellikle Kira Sertifikası Tebliği'nin çıkmasıyla faizsiz esasta fonlarını değerlendirmek isteyen yatırımcı için bonoya eşit alternatif bir yatırım aracı çıkmış oldu. Katılım bankaları açısından da faizsiz uzun vadeli kaynak oluşturma ve sermaye piyasalarına ulaşma imkanı doğdu. Körfez fonları ve Uzakdoğu'da bu alanda ciddi kaynak var. Bu kaynakların yatırıma dönüştürülmesi, üretim ve istihdama dönmesi açısından ülke olarak bu kaynaklara ihtiyacımız var.

"TÜRKİYE'DE EVLERDE CİDDİ BİR TASARRUF VAR

EKONOMİYE KAZANDIRILABİLİR
Sektörde pek çok banka altın bankacılığına ilgi gösteriyor. Büyük bankalar da altın fonları çıkardı. Burada bizim farkımız, konvansiyonel bankacılıkta altına bir faiz verilmiyor. Oysa Kuveyt Türk ilk olarak vadeli hesaplara altın cinsinden kâr payı veriyor. Dolayısıyla diğer katılım bankaları da bizimkine benzer uygulamalara geçebilir. 2011'de sektörde oluşan altın fonları, altın piyasasının çok geniş olduğunu gösteriyor. Türkiye'de her bankayı büyütecek kadar yastık altı altın olabilir. Bu altının yastık altından çekilmesi ve ekonomiye kazandırılması asıl amacımız... Tabii 2011'de biraz global endişelerle altın rakamları arttı. Ama biz global hareketlenmenin dışında bu alana ciddi önem veriyoruz. Şubelerimizde hurda altınları alarak onları has altına çeviriyoruz. Böylece yastık altındaki altınları da ekonomiye katarak sahibine de gelir elde etme şansı veriyoruz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz