"Organizasyonda dinamik dönem"

Hiyerarşinin yerini dinamik ve basit şemalar alıyor.

17 TEMMUZ, 20150
Paylaş Tweet Paylaş
Organizasyonda dinamik dönem
Eskiden şirketler merkezden yönetilirdi. 90’lı yıllarda ise unvan sayılarının azaldığı yalın organizasyon yapıları ortaya çıktı. Uzmanlar, rekabetin arttığı, global pazar şartlarının sürekli değiştiği yeni dönemde, organizasyonlarda “dinamik” bir döneme girildiği görüşünde... Öyle ki şirketler, liderleri görevden çekildiğinde, pazar çeşitlendirmesine gittiklerinde hatta ürün sayılarını artırdıklarında bile organizasyonlarında değişikliğe gidiyor. Hatta her yıl piyasa dinamiklerine ve iç dengelere bağlı olarak şemalarını güncelleyenler bile var. Bu yeni dönemde şirketlerin amacı ise aynı: Kendi özgün koşulları içinde organizasyon yapılarını daha efektif bir hale getirip hızı ve iletişimi artırmak....

 Görsellere tıklayın.
Yalın organizasyon kavramı ilk kez 90’larda ortaya çıktı. Şirketler, unvan sayılarını azaltarak bu trende ayak uydurmaya çalıştı. Yalınlaşma hala önemini korusa da uzmanlar organizasyon şemalarında artık daha dinamik bir döneme girildiği görüşünde. Bunun ana nedeni ise şirketlerin yapılarındaki farklılık, Özellikle dünyada büyük ölçek koltuğuna geleneksel şirketlerin yerine Apple, Facebook, Twitter gibi yeni nesil şirketlerin oturması, bu durumu tetikliyor.

Artık organizasyonlar kendi yapılarına göre şemalarını şekillendiriyor. Güçlü lidere sahip olan şirketlerde tüm işler liderden geçecek şekilde düzenleniyor. Özellikle Apple’ın merhum CEO’su Steve Jobs etrafında şekillenen ve dikey hiyerarşik yapıyı altüst eden iç içe geçmiş organizasyon yapısı, bu değişime öncülük yapıyor. Ama Apple’ın az sayıda ürünüyle gerçekleştirebildiğini, ürün gamı geniş teknoloji şirketleri tekrarlamakta zorlanıyor. Finans gibi çoklu ürün ve servis sağlayan sektörlerde ise bu yapıyı gerçekleştirmek neredeyse imkansızlaşıyor.

"DİJİTAL DİKTATÖR" STEVE JOBS
ABD’li teknoloji devi Apple’ın görünürde bir organizasyon şeması yok. Şirketin modern teknolojinin üç sac ayağı olarak görülen yazılım, donanım ve servisler etrafında bir organizasyonel yapılanma içinde olduğu söyleniyor. Ama CEO’su ve kurucularından Steve Jobs ölmeden önce, tüm kararların Jobs’tan geçtiği son derece merkezileşmiş bir yapısı olduğu biliniyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz