Özilhan'ın 4 yeni gözdesi

Anadolu Grubu'na cirodaki artışı içecek ve gıda sektörleri getirecek. Tuncay Özilhan, enerji ve tarımla da ilgilendiklerinin söylüyor.

17.07.2015 20:48:270
Paylaş Tweet Paylaş
Özilhan'ın 4 yeni gözdesi
Anadolu Grubu, faaliyet gösterdiği alanlar itibarıyla ekonominin nabzını en net ölçen gruplardan. İçecek, gıda, otomotiv, bankacılık, beyaz eşya, enerji ve tarım sektörlerinde yer alan grup, geçtiğimiz yıl yüzde 2’lik bir büyüme kaydetti. Toplam 7,1 milyar TL’lik ciroyla yılı kapattı. 2010 sonunda 7,5 milyar TL’ye ulaşmayı bekleyen Anadolu Grubu, cirodaki bu artışı içecek ve gıda sektörlerindeki faaliyetlerinin büyümesiyle elde etmeyi planlıyor. Global krizden Türkiye’nin çok etkilendiğini belirten Anadolu Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Özilhan, bu günlerde temkinli. Özellikle krizden Türkiye’nin çok etkilendiğini, krizin etkilerinin geçmeye başladığı bu dönemde bile ülkede yatırım anlamında toparlanmanın henüz gerçekleşmediğini söylüyor. “Türkiye beklenen yatırım temposunu yakalayamadı. Bir müddet daha yakalayacağa da benzemiyor” diyor. Şu sıralar dünya pazarlarını yakın markaja alan, özellikle Avrupa ekonomilerindeki gelişmeleri kaygıyla takip eden Özilhan’ın odağında iki ülke var. Bu ülkelerden biri her ay ziyaret ettiği Rusya. Burada içecek sektörü adına büyük bir değer yakalanabileceğini ifade ediyor. Diğeri ise Pakistan. Enerji yatırımları için ilgilendiği bu pazara yönelik, “170 milyon insandan oluşan, her şeye ihtiyacı olan bir ülke. Ekonomi canlı. Ne yaparsanız satılıyor. Onun için enerji hiç düşünmeden yapılabilecek bir yatırım” yorumunda bulunuyor. Anadolu Grubu da bu dönemde yeni alanlarda yatırım planlamıyor. Ağırlıklı enerji ve tarımda halihazırdaki yatırımlarını tamamlamayı hedefliyor. Özilhan, özellikle enerjide çok iddialı olduklarının altını çiziyor, “5-10 yıl içinde 2 bin megavatlık projemiz olacak. 2 milyar dolarlık bir yatırım portföyü gözüküyor” diye konuşuyor. Anadolu Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Özilhan grubu, büyüme planlarını ve dünya ekonomisinin seyrine ilişkin yorumlarını Capital’e anlattı:
CAPITAL: 2009’u ve 2010 yılı ilk çeyreğini nasıl geçirdiniz? Büyümeniz tahminleriniz doğrultusunda mı gerçekleşti?
- 2009’u 7,1 milyar TL olarak tamamladık. Bu da 2008’e göre yüzde 2’lik bir artışa tekabül ediyor. 2010 ilk çeyrekte de 1-2 sektörün dışında bir büyüme gördük. Türkiye ekonomisindeki aşağı yukarı yüzde 10’luk büyümeyi otomotiv sektörünün dışındaki sektörlerde biz de hissettik. Bu yıl ocak ayı zor başladı ama şubat ve mart aylarında bütçelerimizi yakaladık, hatta bütçelerimizin üzerine çıktık. Bankacılıkta da aynı trendi gördük. Otomotivde de ticari vasıtanın dışındakiler geçen yılın üzerinde bir performans sergiledi.
CAPITAL: Ticari vasıtadaki sorun nereden kaynaklanıyor?
- Aslında tamamen yatırımlarla ilgili. İnsanlar yatırım nedeniyle ticari vasıta alıyor. Büyük kamyon ve küçük kamyon şu aşamada kötü durumda. Otobüs de yavaş ilerliyor. Dolayısıyla Türkiye’de hala yatırım temposunun düşük olduğuna inanıyorum. Yani Türkiye beklenen yatırım temposunu yakalayamadı. Bir müddet daha yakalayacağa da benzemiyor. 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz