"Pazar değil gönül payı peşindeyiz"

GÜLER SABANCI, Türk iş dünyasının en güçlü isimlerinden biri... Aynı zamanda sosyal sorumluluk ve vakıf çalışmalarıyla da ön planda olan bir lider… Bu nedenlerle kendisi için Sabancı Holding yönetim kurulu başkanlığı kadar Sabancı Vakfı’ndaki mütevelli heyeti başkanlığı görevi de büyük önem taşıyor. Vakıf çalışmalarının sonucunda pazar payı değil, gönül payı almayı hedeflediklerini söyleyen Sabancı, “En zoru da bunu yaşatmaktır. Öbürünü parayla, yüksek tonda iletişimle elde edersiniz” diye konuşuyor.

11.08.2015 11:56:270
Paylaş Tweet Paylaş
"Pazar değil gönül payı peşindeyiz"
GÜLER SABANCI, TÜRKİYE’NİN İZLENEN VE TAKİP edilen liderlerinden biri… Pek çok kişiye koçluk yapmış bir isim. Aynı zamanda Türkiye’nin sosyal sorumluluk tarihine de yaptığı çalışmalarla önemli katkıları var. Capital Dergisi’nin gelenekselleşen pek çok sorumluluk araştırmasından da bu nedenle Güler Sabancı’nın ismi çıkıyor. Güler Sabancı da Sabancı Vakfı’nın kendi kariyer hayatında ayrı bir yeri olduğunu doğruluyor. Bu işlerin gönülden gelerek yapıldığında anlamlı olduğuna vurgu yapıyor. Sabancı Vakfı olarak yaptıkları çalışmalarda markalarına değer katmaktan çok, gönül payı kazanmayı hedeflediklerini söylüyor. Güler Sabancı’yla, 41’inci yılını kutlayan Sabancı Vakfı’nı ve hayırseverlik işlerinin geldiği noktayı konuştuk… 
* Sabancı Vakfı ne zaman kuruldu? 
* Sabancı Vakfı 41’inci yılında. Sosyal gelişim açısından baktığımızda 41 yıl hem uzun hem kısa… İş hayatında 3-5 yılda bir sonuç almak beklenirken, sosyal konularda 10-15 yılı göze almak gerekir. Sabır bu işte çok önemli… Sabancı Ailesi, Hacı Ömer Sabancı’nın vefatından sonra holdingi kurdu. Aile geniş. Sadıka Hanım, altı oğlu ve torunlar var. Ailenin kültüründe sosyal konulara kuvvetli duyarlılık ve inanç var. Aile fertlerinin tek tek ve küçük işler yapması yerine toplu halde ve önemli etki yaratacak projeleri, bir strateji ve plan çerçevesinde gerçekleştirmeleri için Sabancı Vakfı kuruluyor. Sadıka Sabancı, tüm ailenin “ortak” değeri. Onun mal varlığını bağışlaması ile kuruluyor vakıf. İlk başkanımız da Hacı Sabancı oldu. Bu anlayış neticesinde, hayırseverlik çalışmaları vakıf adı altında kurumsallaşmış oldu. Biz her zaman şöyle baktık: Bir elimizde holding, bir elimizde vakıf olacak. Birinde akıllı, verimli, kârlı çalışacağız; diğerinde de toplumsal kalkınma için her şeyi devletten beklemeyeceğiz. “Bizim için ikisi de eşit değerde” derdi, Sakıp Sabancı. Biz hiçbir zaman Türkiye’nin kalkınmasını sadece ekonomik kalkınmayla sınırlı görmedik ve görmüyoruz. Ekonomik kalkınmayla birlikte sosyal kalkınmanın da aynı ölçüde gerçekleştirilmesi gerekir. 
* Vakıf kuruluşundan bu yana ne gibi evrelerden geçti? 
* Vakfımız, sadece Adana, Kayseri, İzmit gibi yaşadığımız ve çalıştığımız topraklara yatırım yapmadı. Tüm Türkiye’ye gücümüzün yettiği kadar ulaşmaya çalıştık. Vakıfta toplumsal kalkınma için hep uzun vadeli bakarak stratejiler ve projeler yapıldı. Örneğin, 80’li yıllardan başlayarak yurdun çeşitli yerlerine kültür siteleri yaptık. Bugün itibarıyla 16 kültür sitesi mevcut. Kültür siteleri şehirlerde yaşayanların ortak kültür faaliyetlerini paylaştıkları mekanlar oldu. Dünyada da tüm gelişmekte olan ülkelerde bütün vakıfların başlangıcında ciddi bir altyapı ve bina yatırımı olduğunu görüyoruz. Bizde de aynen öyle oldu. Türkiye’nin her yerinde 120’den fazla kalıcı eser yapıldı. Ankara’da Türkiye’nin ilk kız yurdunu 1984’te kurduk. Bizim geçmişimizde kız çocuklarıyla önemli bir bağımız var. Yani ilk kuruluş felsefemizde de kadın konusu odak noktamızdaydı. Bugün de sürdürdüğümüz bir yatırım konusudur kız yurdu yapmak. Zaman içinde de stratejilerimizi değiştirsek de bu tür odak konuları, ana değerlerimizi koruduk. Nitekim en son 2014’te Mardin’de yeni bir kız yurdu açtık. 80-90 döneminde vakıfta, ülke çapında yatırımlar yapılırken holdingte de yabancı ortaklıklar başladı. Kurulan yeni ortaklı şirketlerin statülerine vakfa katkı yapmaları ile ilgili maddeler konuldu. 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz