"Pınar'ı Türkiye dışına taşıyacağız"

İdil Yiğitbaşı, 4 yıldır Yaşar Holding’in kaptan koltuğunda. Yüzde 10 büyüme hedeflediklerini söyleyen Yiğitbaşı, “Pınar’ı Türkiye’nin dışına çıkarmak istiyoruz” diyor.

25 MART, 20140
Paylaş Tweet Paylaş
Pınar'ı Türkiye dışına taşıyacağız
Yaşar Holding Başkanı İdil Yiğitbaşı, 4 yıllık görev süresinde grubu önemli oranda büyüttü. 2012 yılını 3,2 milyar TL ciro ile kapattıklarını, 2013’ü yüzde 10 büyümeyle tamamlayacaklarını söylüyor. Geçen yıl açıkladıkları “5 yılda 500 milyon dolar yatırım, 2017’de 7 milyar TL ciro” hedefini yakalayacaklarının altını çiziyor.

Ancak, bu büyüme için mevcut sektörlerin dışına çıkmayacaklarını, yeni pazar ve kanallarla yollarına devam edeceklerini belirtiyor. Yiğitbaşı, “Yeni pazarlar geliştiriyoruz. Yurtdışı satışlarımızı bu yıl yüzde 20’nin üzerinde büyüttük. Hedefimiz özellikle Pınar’ı Türkiye’nin dışına çıkarmak. Pınar, sadece Türkiye’nin markası olarak kalmamalı” diyor.

İdil Yiğitbaşı, Yaşar Holding’de yönetim kurulu başkanlığı görevini 2009 yılında devraldığında tailk röportajını Capital’e vermişti. O dönemde “2010’dan itibaren her yıl yüzde 10 büyüyeceğiz” diye konuşan Yiğitbaşı, son 4 yılda hedeflerini gerçekleştirdi. Grubun cirosu 2012 sonu itibarıyla 3,2 milyar TL büyüklüğe ulaştı. 2013 cirosunun yüzde 10’luk büyümeyle 3,5 milyar TL civarında olacağı öngörülüyor.

Ancak Yiğitbaşı her zamanki gibi gelecek için de temkinli... “Her yıl ciromuzu en az yüzde 10 büyütme hedefimiz var” diyor. Grubun son 4 yıllık büyümesinde boya sektöründe DYO’da elde ettikleri yüzde 100 oranındaki büyümenin çok katkısı olduğunu ifade eden Yiğitbaşı, rotalarını ise yurtdışına çevirdiklerini söylüyor.

Türkiye’nin süt ve süt ürünleri ihracatının yüzde 22’sini tek başına gerçekleştiren Pınar’la yeni yatırımlarla, yeni sektörlerle ve global bir oyuncu olarak büyümek istediklerine dikkat çekiyor.  Yaşar Holding CEO’su Mehmet Aktaş’ın 2012 yılında açıkladığı “2017’de 7 milyar TL ciro ve o zamana kadar 500 milyon TL yatırım” sözünü de unutmayan Yiğitbaşı, “Bu hedeflerimiz güncelliğini koruyor” diyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz