Projemiz köy için dönüm noktası oldu

Nagihan Dülger’le %100 Misia projesini, bu projeyle neler amaçladıklarını ve sürdürülebilir turizm kapsamında yaptıkları çalışmaları konuştuk.

1 EYLÜL, 20130
Paylaş Tweet Paylaş
Projemiz köy için dönüm noktası oldu
Nagihan Dülger, Nilüfer Misi Köyü Kadınlan Kültür ve Dayanışma Derneği’nin başkanı. Sürdürülebilir Turizm Destek Fonu’nu almaya hak kazanan %100 Misia isimli projenin yaratıcılarından. Dülger, projeye katılmaya karar vermelerinin Misi Köyü için bir dönüm noktası olduğunu söylüyor. Projeyle amaçlarının Misi kültürünü gelecek nesillere devretmek olduğunu belirtiyor ve “Gelecek Turizmde projesi sayesinde bunu gerçekleştirmek için önemli bir fırsat yakaladık” diye konuşuyor.Gelecek Turizmde kapsamında başlatılan Sürdürülebilir Turizm Destek Fonu, turizme destek verme hedefiyle yaratıldı. Projeye başvuru sayısı bir hayli fazla. 252 proje arasından 3 proje, fonu kazanma hakkı elde etmiş durumda. Fonu kazanan projeler arasında Nilüfer Misi Köyü Kadınları Kültür ve Dayanışma Derneği’nin %100 Misia projesi de var. Derneğin başkanı Nagihan Dülger, projenin Misi Köyü için bir dönüm noktası olduğunu söylüyor. Sürdürülebilir Turizm ve Proje Geliştirme Atölyesi’ne katılmalarının ise çalışmaları için önemli bir milat olduğuna dikkat çekiyor ve ekliyor: “Finale kaldığımızda öğrendiklerimiz sadece bizim için değil, derneğimizin de üyesi olduğu Üreten Kadın Kuruluşları Platformu üyesi olan diğer köy dernekleri için de çok aydınlatıcı oldu. Hepsi fon arayışına girdi bile.” Nagihan Dülger’le %100 Misia projesini, bu projeyle neler amaçladıklarını ve sürdürülebilir turizm kapsamında yaptıkları çalışmaları konuştuk:

Kısaca kendinizden, görevinizden ve kuruluşunuzdan bahseder misiniz?
2010 yılında kurulmasından bugüne Nilüfer Misi Köyü Kadınları Kültür ve Yardımlaşma Derneği’nin başkanlığını yürütüyorum. Doğma büyüme Misi’liyim. Projeyle yaşatmayı amaçladığımız böcek evlerinden birinde doğdum, bir diğerinde evlendim. Köyümüzün mahalleleşmesiyle zarar görmeye başlayan geleneksel Misi kültürünü korumak ve köy kadınlarının el emeklerini değerlendirmek için kurduğumuz dernekle Nilüfer Belediyesi’nin Misi Yerel Lezzetler Şenliğini düzenlemesine destek verdik. Sivas Anadolu Ateşi Yemek Yarışması’nda Bursa’yı temsilen birincilik kazandık. Amacımız Misi kültürünü gelecek nesillere devredebilmek.

Projenizden bahseder misiniz?
Projemiz köyümüzde kaybolan ipekböcekçiliğini yeniden canlandırmak amacını taşıyor. Bunu yaparken de kadınların istihdam edilebilirliğini artırmayı hedefliyoruz. Misi Köyü’nde süregelen turizm faaliyetlerinin, yörenin tarihsel geçim kaynağı olan ipekböcekçiliğini merkeze alarak bir kültürel turizm kümesi çerçevesinde kurumsallaştırılmasına yardımcı olmak istiyoruz. Proje faaliyetlerimiz arasında tescilli Misi evi olan Koza Evi’nde açılacak restoranın kadınlar tarafından işletilmesi var.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.