"Risk almam, hedeflerle iş yönetmem"

Akfen Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Akın, “Şirketlerimle duygusal bağ kurmam. Riskli işler peşinde koşmam" diyor.

17.07.2015 20:48:260
Paylaş Tweet Paylaş
"Risk almam, hedeflerle iş yönetmem"
Hamdi Akın, son yılların çok konuşulan işadamlarından biri. TAV ile hızlı bir çıkış yapan Akın, başarısını el attığı her işte kanıtladı. O, girişimci bir işadamı. Kendisini benzerlerinden farklı kılan ve başarıya taşıyan pek çok özelliğe sahip. O da kendini ve grubunu farklı kılan özellikleri, şu sözlerle anlatıyor: “Riski minimize ediyoruz, riskli işin peşinde dolaşmıyoruz. Mümkün olduğu sürece girdiğimiz işte ilk olmayı tercih ediyoruz. İşlerin tekel veya monopol hüviyetinde olması ya da alım garantili, yolcu garantili olması, risk içermemesi iş seçiminde en temel modelimiz.” Bugüne kadar yaptığı işlere bakınca bu iş modelini başarıyla uyguladığını görüyoruz. Kamuoyundan gizleyecek bir şeyi olmayan her şirketin halka açılması gerektiğini savunan Akın, “Şirketlerimle duygusal bağ kurmuyorum. Onları birer menkul, alınır satılır varlıklar olarak görüyorum” diyor. Bugünlerde Akfen Holding ve Akfen GYO’yu halka arz etmeye hazırlanan Akfen Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Akın, bu arzlardan gelecek gelirleri de mevcut projelerin ve yeni yatırımların finansmanında kullanacak. Akfen Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Akın ile iş yapma şeklini, izlediği iş modelini ve başarısının sırlarını konuştuk:
CAPITAL: 10-15 yıl önce sizinle aynı konumda olan gruplar yerinde sayarken Akfen, çok hızlı büyüdü. Siz neyi farklı yapıyorsunuz?
- Beni farklı kılan çok çalışmam. Uykuda olmadığım zamanın çok önemli bir kısmını çalışmaya ayırıyorum. Bir de tam konsantrasyon halinde çalışıyorum. Üzerinde çalıştığım işi pozitif sonuçlandırana kadar elimden gelen her şeyi yaparım. Bütün imkanlarımı seferber ederim.
CAPITAL: Günde kaç saat çalışıyorsunuz?
- İşim bitmeden ofisten çıkmıyorum. Konsantre olduğum iş neyse onun üzerinde yaşıyorum. Tabii bazen o işler 2-3 ay sürüyor. İşin getirdiği de bir sürü sorun oluyor, o sorunlarla da mücadele ediyorum. Bu kadar emek ve yoğun tempo zaman zaman sağlığımdan fedakarlık etmemi gerektiriyor. Bunu da sonradan fark ediyorum. Durup dururken kendime bir güç vehmetmeyeyim. Ben herkesin aynı şeyi yapabileceğini iddia ediyorum. Yeter ki özel yaşamlarından biraz fedakarlık edip işlerine daha çok vakit ayırsınlar. Bu bir tercih ve yaşam tarzı meselesi. Belki belli bir zaman sonra ben de tercihlerimi değiştireceğim. Bir başkası benim yaptıklarımı neden yapamıyor diye asla sorgulamam. Belki niye yapmıyor diye sorgulayabilirim.
CAPITAL: İş modeli olarak farklı yöntemleriniz yok mu?
- İşin detayına inersek farklılıklarım var. Akfen Holding’in Türkiye’de bir eşi daha yok. Akfen Holding, bir altyapı holdingi. Tamamen monopol hüviyetinde veya yarı monopol ya da garantili işlere yönelen bir grubuz. Mesela holdingin altında geliştirmiş olduğumuz işlere ya da şirketlere bakalım. Bunların birçoğunda ya havaalanı gibi yolcu garantisi olan ya monopol özelliğindeki Mersin Limanı ve muayene istasyonlarında olduğu gibi kâr garantili ya da devletin alım garantisi olan enerji işlerini tercih ediyoruz. Riski minimize ediyoruz, riskli işin peşinde dolaşmıyoruz. Mümkün olduğu sürece bir işe girdiğimizde, ilk olmayı tercih ediyoruz. Bizden önce o işin yapılmamış olması bize ayrıca bir haz veriyor. Ayrıca bütün bu işlere girerken finansal ya da teknik anlamda yetersizsek mutlaka ortağımızı dünyanın büyük ve önemli oyuncularından seçmeye çalışıyoruz. Sıradan şirketlerle iş yapmamaya gayret ediyoruz. Bu bize iki yönden avantaj sağlıyor, hem prestij olarak bizi belli bir yere taşıyor hem bu oyunculardan kurumsallık adına çok şey öğreniyoruz. Dünyanın büyük oyuncularıyla dans ettiğimizde, onların dünya üzerindeki çalışmalarını daha yakından izleme fırsatını da buluyoruz. Bu da bizim vizyonumuzu açıyor, cesaretimizi artırıyor. Bunlar da bir fark yaratıyor tabii. 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz