"Şaşırtan katlama planları"

Capital olarak 5 yılda cirolarını katlama planı yapan 40 şirketi inceledik.

17 TEMMUZ, 20150
Paylaş Tweet Paylaş
Şaşırtan katlama planları
Türkiye’nin önde gelen grup ve şirketleri, 2023’e 10 kala, 5 yıllık projeksiyonlarını yapmış durumda. Büyüme planlarını, bu büyümenin hangi sektörlerden geleceğini, riskleri ve fırsatları öngören gelecek haritalarını önlerine çoktan koydular. İçlerinde 5 yılda sektörlerinden ve ülkeden daha hızlı büyüme hedefleri doğrultusunda cirolarını 15’e katlamayı planlayanlar bile var. Bu planlarına ise genellikle yatırıma ağırlık vererek, yurtdışına yönelik projeleri artırarak ve yeni sektörlere girerek ulaşmayı hedefliyorlar. Türkiye ekonomisine yön veren ve araştırmamıza katılan 40 şirketin 5 yıllık büyüme planlarında son derece iddialı olmaları ise dikkat çekici...

Tabloyu görmek için görsele tıklayın.
Rönesans Holding, bugün 1,7 milyar dolar ciroya sahip Grup, projeksiyonlarına göre her yıl ortalama yüzde 33 büyümeyle 5 yıl sonra 25 milyar dolar ciroya ulaşmayı planlıyor. Rönesans Holding Yönetim Kurulu Başkanı Erman Ilıcak, holdingin büyüklüğünü 15’e katlamayı hedeflerken bunun yüzde 40-45’inin kendi yatırım projelerinden geleceğini söylüyor. Geri kalan kısmınınsa yurtdışında sağladıkları müteahhitlik hizmetlerinden gelmesini planlıyor.

5 yıllık büyüme planını önüne koyan bir diğer şirketse Medical Park Hastaneler Grubu. Grubun yönetim kurulu başkanı Muharrem Usta, 2013’te cirolarının yüzde 8’inin sağlık turizminden geleceğini söylüyor. Usta, “5 yıl sonra ciromuzun yüzde 17’sini yurtdışı sağlık turizminden elde etmeyi planlıyoruz, Projeksiyonumuza göre 2017’de 2,5 milyar TL ciro elde edeceğiz. Bunun 375 milyon TL’si sağlık turizminden gelecek” diyor.

Sadece bu iki grup değil, Türkiye’nin önde gelen büyük grup ve şirketlerinin çoğu 5 yıllık projeksiyonlarını hazırlayıp hedeflerini önlerine koymuş durumda. Capital olarak 5 yılda cirolarını katlama planı yapan 40 şirketi inceledik. Bu şirketlerin çoğu, büyüme projeksiyonlarında yeni sektörlere girmeyi planlıyor. Organik büyümenin yanında inorganik büyüme planlayanların sayısı da hiç de az değil.

ENERJİDE BÜYÜK PLAN
5 yıllık büyüme planı içinde enerji sektörüne özel önem veren pek çok grup var. Bu gruplar 5 yıl sonra gelirlerinin büyük kısmını enerjiden elde etmeyi planlıyor. STFA, Kipaş, Eren ve Akkök Holding bu şirketler arasında yer alıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz