""Satın alma fırsatlarını izliyoruz""

Yaşar Holding’de 6 yıl sonra kaptan yeniden değişti. Selim Yaşar, kardeşi İdil Yiğitbaşı’ndan grubun başkanlığını devraldı. Daha önce ayrılan diğer kardeş Feyhan Yaşar’ın da gruba dönmesiyle tüm kartlar yeniden dağıtıldı. Yaşar Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve Pınar Süt Yönetim Kurulu Başkanı YİĞİTBAŞI, 2014’te 4 milyar TL ciroya ulaştıklarını 2015’te de çift haneli büyümeye devam edeceklerini söylüyor ve “Süt ve süt ürünlerinde AB’ye ihracat iznini aldık. İngiltere ve Rusya’dan başladık. İhracatta büyümek istiyoruz. Gıdada tüm kategorilerde liderliği hedefliyoruz. Gündemimde büyüme, verimlilik ve sürdürülebilirlik var. Pınar’ı ve DYO’yu dünya markası yapma hedefiyle çalışıyoruz. Satın alma fırsatlarını izliyoruz” diyor.

13 AĞUSTOS, 20150
Paylaş Tweet Paylaş
"Satın alma fırsatlarını izliyoruz"
İdil Yiğitbaşı, 2009 yılında ablası Feyhan Yaşar’ın gruptan ayrılmasıyla birlikte Yaşar Holding Yönetim Kurulu Başkanı olmuştu. Feyhan Yaşar ise daha önce başkanlığı yine gruptan ayrılarak giden kardeşi Selim Yaşar’dan devralmıştı. 10 yıl geçtikten sonra geçen yıl Selim Yaşar ve 5 yıl sonraysa Feyhan Yaşar gruba döndü. 2014’te yönetim kurullarına girdiler. Kısa süre önce de Selim Yaşar, grubun yönetim kurulu başkanlığını İdil Yiğitbaşı’ndan devraldı. Ayrıca DYO Boya da onun başkanlığına geçti. İdil Yiğitbaşı ve Feyhan Yaşar ise grupta başkan vekili oldular. Pınar Süt İdil Yiğitbaşı’nın, Pınar Et, Pınar Su ve Altınyunus Oteli Feyhan Yaşar’ın yönetimine bırakıldı. Yaşar Holding’de kartlar yeniden dağıtıldı. Peki şimdi ne olacak? Türkiye’nin Pınar ve DYO gibi iki çok önemli markasını yaratan grubun rotası ne olacak? Grup yıllardır kendisinden beklenen sıçramayı yeni dönemde gerçekleştirebilecek mi? Yaşar Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve Pınar Süt Yönetim Kurulu Başkanı İdil Yiğitbaşı, “Süt ve süt ürünlerinde AB’ye ihracat iznini aldık. İşe İngiltere ve Rusya’dan başladık. İhracatta büyümek istiyoruz. Gıdada tüm kategorilerde liderliği hedefliyoruz. Gündemimde büyüme, verimlilik ve sürdürülebilirlik var. Pınar’ı ve DYO’yu dünya markası yapma hedefiyle çalışıyoruz. Satın alma fırsatlarını izliyoruz” diyor. Yaşar Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve Pınar Süt Yönetim Kurulu Başkanı İdil Yiğitbaşı’nın sorularımıza verdiği yanıtlar şöyle: 
* Yönetimde bir değişim oldu. Selim Bey başkan, siz başkan vekili oldunuz. Bu yeni görev dağılımı nasıl bir stratejik plan dahilinde gerçekleştirildi? 
* Son 1 yıldır Selim Bey de Feyhan Hanım da grup şirketlerimizin yönetim kurullarında yer alıyor. Bütün şirketlerde yönetim kurumlarının değişmesiyle beraber bir süreç dahilinde bir bayrak teslimi yaşadık. Selim Bey, Yaşar Holding Yönetim Kurulu Başkanı oldu. 6’sı halka açık olmak üzere toplam 22 şirketimiz var. Şirketlerin yönetim kurullarında farklı başkanlıklar bulunuyor. Yönetim kurulu üyeliklerimiz değişti. Hepimiz yönetim kurullarında yer alıyoruz. Yeni dönemde ben ve Feyhan Hanım yönetim kurulu başkan vekili olarak görev aldık. 
* Yeni dönemde sizin ve diğer aile bireylerinin sorumluluk alanlarınız neler? 
* Şu an ben Pınar Süt Yönetim Kurulu Başkanı’yım. Aynı zamanda çeşitli şirketlerde yönetim kurulu başkanlıklarımız var. Feyhan Hanım, Pınar Et, Pınar Su ve Altınyunus Oteli’nin yönetim kurulu başkanı. Selim Bey ise Yaşar Holding’in yanı sıra DYO Boya’nın da başkanlığını yürütüyor. Yani aile bireyleri bu şekilde görev aldık. Tabii yönetim kurullarımızın altında icra başkanımız ve genel müdürlerimiz var. Yaşar Holding’in yönetim kurulu her ay toplanıyor. Şirket yönetim kurullarının da bir kısmı her ay, bir kısmı 2 ayda bir toplanıyor. Bu şekilde bir kurumsal yapılanmamız var. Halka açık şirketlerimizde yönetim kurulu çalışmalarına daha çok önem veriyoruz. 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz