Satın almalarla büyüyeceğiz

Eren Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Eren,yeni yatırımları ve ilgilendikleri yeni satın almaları anlattı.

17 TEMMUZ, 20150
Paylaş Tweet Paylaş
Satın almalarla büyüyeceğiz
Eren Holding, tekstille yola çıktı. Ardından kağıt, çimento, perakende ve enerji sektörlerine girdi. Bugüne dek organik büyüme yöntemini benimseyen Eren Holding, artık satın almalara yeşil ışık yakıyor.
2012 yılında 2 milyar dolar ciroya ulaşan holdingin gündeminde 2017 yılına kadar 2,2 milyar dolarlık yatırım var. Holding cirosunun yarısını sağlayan enerji alanında Zonguldak’ta 1,2 milyar dolarlık yeni bir enerji yatırımına başlıyor. “Daha hızlı büyümenin yolu, inorganik büyümeden geçiyor” diyen Eren Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Eren, çimento, enerji, ambalaj ve perakendede yurtiçi ve dışında satın alma fırsatlarını kolladıklarını açıklıyor. “2017 yılında Eren Holding olarak 4 milyar doların üzerinde bir ciroya ulaşmayı bekliyoruz” diyor. Tekstil sektöründe ilk çıkışını Eros markasıyla yapan Eren Holding, zamanla perakende sektörüne girdi. Lacoste ve Swatch gibi markaların distribütörlüğüyle başlayan mağazacılık işi, AVM’lerin açılışıyla ve yeni markaların portföye girmesiyle bugün 220 milyon dolarlık bir büyüklüğe ulaştı. Kağıt-ambalaj, çimento ve enerji işleri de holdingin önemli işlerine dönüştü.

2012 yılını 2 milyar dolar ciroyla kapatan Eren Holding, önümüzdeki 5 yılda 2 milyar 250 milyon dolar yatırım yapmaya hazırlanıyor. Eren Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Eren, holdingin 2017 yılı hedefini 4 milyar dolar ciroya ulaşmak olarak belirliyor. Bunun için de başta enerjide olmak üzere faaliyet gösterdiği her alanda yatırımlarda büyüme planı yapıyor. İlk adım ise Zonguldak’ta yapılacak olan 1,2 milyar dolarlık bir enerji yatırımı olacak. “Ciromuzun yansını, yani 1 milyar dolara yakın bir bölümünü enerji alanı oluşturuyor. Ardından sırayla kağıt ve ambalaj işimiz, perakende, tekstil ve çimento geliyor” diyen Ahmet Eren, inorganik büyümeye yeşil ışık yaktıkları alanları da şöyle açıklıyor: “Ama daha hızlı büyüyebilmek için inorganik büyüme de programımızda var. Satın almalar olabilir. Perakende de aslında bunun ilk adımını attık. GANT’ı devraldık, marka alımlarıyla bu alanda hızlı gidebiliriz.

Ambalaj işimizde yurtiçi ve dışında başka kutu fabrikalarını satın alma fırsatlarına bakıyoruz, Muhtemelen Bulgaristan ya da Yunanistan’da ambalaj tesisleri satın alacağız. Çimento da bu şekilde büyüyebiliriz. Hem ihracat potansiyeli olan hem iç pazara çalışan fabrikalara bakabiliriz. Bir de enerjide özellikle lisans alıp yatırım yapamayan HES’ler için teklifler geliyor. Bu tekliflerden dişimize uygun olanlarla yani 100 megawatt ve üstündeki enerji projeleriyle ilgileniyoruz.” Eren Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Eren, iş yaşamına ilk adımı tekstil sektöründe atan holdingin gelecekteki büyüme alanlarını çimentodan kağıt- ambalaja, enerjiden tarımsal sanayiye kadar yapacakları yeni yatırımları ve ilgilendikleri yeni satın almaları anlattı:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz