Sosyal alan önemli ama maliyete dikkat!

Süleyman Çetinsaya’yla şirketlerinin sürdürülebilirlik stratejisini ve bu alandaki hedeflerini konuştuk

1.10.2012 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Sosyal alan önemli ama maliyete dikkat!
GERÇEKLEŞTİRDİĞİ konut projelerinde geniş sosyal alanlar yaratarak dikkat çeken Avrupa Konutları, bu alanların oturanlara maliyeti konusunda oldukça hassas davranan şirketlerden... Avrupa Konutları Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Çetinsaya, bu alanları sürdürülebilir nitelikte oluşturarak ev sahiplerine yıllarca keyif sunmayı amaçladıklarını söylüyor. Çetinsaya’ya göre konut alıcıları da sürdürülebilir sosyal alanlara giderek daha fazla önem veriyor. Ancak bu alanları kullanmanın maliyetinin de yüksek olmaması gerekiyor. Çetinsaya, düşük aidat konusunun kendileriiçin çok önemli olduğunun da altını çiziyor.

Avrupa Konutları Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Çetinsaya’yla şirketlerinin sürdürülebilirlik stratejisini ve bu alandaki hedeflerini konuştuk:

Sürdürülebilirlik stratejisi Avrupa Konutları’nda ne zaman başladı?
-
Avrupa Konutları markalı konut projelerimizin tamamı için oluşturduğumuz bir konsept var. Bu konseptimi-zi ilk projemiz olan Avrupa Konutları Atakent 1’den bu yana uyguluyoruz. Projelerimizin tamamında geniş sosyal yaşam ve peyzaj alanları oluştururken, bu alanları sürdürülebilir özeliklere sahip şekilde sunuyoruz. Avrupa Konutları Atakent 1 projemizde yaşam başlayalı yaklaşık 7 yıl oldu. Ancak tüm sosyal yaşam alanları ilk günkü kalitede ve konforda. İnşa edildiği dönemde yaygın olmayan teknolojik donatılar da sürekli proje içine uyarlanıyor. Bunlardan biri de ortak mahallerde kullanılan yönlendirme tabelaları ve ışıklandırmaların güneş enerjili panellerle çalışabilir hale getirilmesi.

Sürdürülebilirlikte sizin için en temel konular neler?
-
Bir yaşam alanının sürdürülebilir nitelikte olması için öncelikle kendi içinde bir döngüye sahip olması gerekiyor. Bunun yanı sıra bu alanları yaşatacak insanlara ekstra bir yük oluşturulmamalı. En düşük maliyetlerle yürütülebilecek bir organizasyonun da oluşturulması önem taşıyor.

Sürdürülebilirlik adına şirket olarak neler yapıyorsunuz ?
-
Avrupa Konutları markalı konut projelerimizin peyzajı, güvenliği, teknik servisi, sosyal yaşam ve spor alanlarının tamamı minimum aidatlarla yürütülür. Arsa alanının yüzde 80’lerin üzerindeki kısmını sosyal yaşam alanlarına ayırdığımız projelerimizde çok daha yüksek olacak maliyetleri en aza indirgedik. Bu alanların ve hizmetlerin maliyetlerini düşürmek adına, sitenin ortak mahalleri arasında yer alan ticari ünitelerin gelirleri kullanılıyor. Ticari alanlardan elde edilen gelir, sitenin tüm hizmetlerinin maliyetini karşılamakta kullanılıyor. Böylece site sakinlerinin aidatları, metrekareye ortalama 1,5 TL olarak yansıyor. Ayrıca site yönetimini belirli bir süre kâr amacı gütmeden biz üstleniyor, sonrasında da site sakinlerine teslim ediyoruz. Bu şekilde site yönetimi sadece site giderlerini karşılamak için hizmet veriyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz