Stratejik ortak arıyoruz

İlker Sözdinler ile ödeme sistemlerinin sunduğu fırsatları ve kendi şirketlerinin büyüme planlarını konuştuk.

17.03.2017 16:12:380
Paylaş Tweet Paylaş
Stratejik ortak arıyoruz
Elçin Cirik
ecirik@capital.com.tr

Türkiye’de elektronik para lisansına sahip 7 şirket bulunuyor. Birleşik Ödeme Hizmetleri de bu lisansı 2015’te ilk alan şirketlerden. E-para lisansıyla şirket, kredi ve faiz vermek dışında bir bankanın yapabildiği tüm hizmetleri verebiliyor. Öyle ki şirketin CEO’su İlker Sözdinler de bugün elektronik para, mobil ödeme, ödeme ön ödemeli kart ve self servis fatura kiosk’larına kadar geniş bir yelpazede çalıştıklarını açıklıyor. 2017, şirket için bir atılım yılı olacağa benziyor. Ankara’da su ve doğal gaz faturalarının yüzde 60’ı şirketin kurduğu self servis kiosk’lar üzerinden yapılıyor. “Bu yıl Bursa, Kütahya ve Manisa’da da aynı hizmeti verecekler. Mart ayında çıkacak ön ödemeli kartlar da ilk olarak 1,2 milyon memura ulaşacak. Şirket yarattığı kendi sanal para birimi Parra’yı da bu kartlara yükleyecek. Mobil ödeme tarafında da Turkcell ve Türk Telekom ile ortaklık kuran şirket, kamu tarafındaki küçük tutarlı ödemeleri sisteme çekmek için çalışacak. Şirketin 2 yıl içinde dünyaya dair de planları var. Birleşik Ödeme Hizmetleri CEO’su İlker Sözdinler ile ödeme sistemlerinin sunduğu fırsatları ve kendi şirketlerinin büyüme planlarını konuştuk:
* Türkiye’de e-para lisansına sahip olmak ne anlama geliyor?
 Türkiye’de 200’ e yakın fintech şirketi bulunuyor. Bunların 24’ü, BDDK lisanslı ödeme kuruluşu. Ayrıca 7 elektronik para lisanslı şirket mevcut. Elektronik para (e-para) lisansı, ödeme kuruluşu ve ödeme kuruluşu servis sağlayıcıların yetkilerini kapsıyor. Biz 2015’te ilk e-para lisansını alan şirketlerden biriyiz. E-para lisansıyla bir bankanın yapabildiği çoğu hizmeti verebiliyoruz. Sadece kredi ve faiz veremiyoruz. Mobil para transferleri yapabiliyoruz, kendi ön ödemeli kartlarımızı çıkarabiliyoruz, ödemelere aracılık edebiliyoruz, şube açabiliyoruz. Hatta mevduat hesabı açıp müşterilerimizin paralarını tutabiliyoruz. Ancak bu mevduata faiz veremiyoruz.
* Peki bu alanların hangilerinde faaliyet gösteriyorsunuz?
 Elektronik para şirketleri arasında portföyü en geniş şirketlerinden biriyiz. Biz self servis kiosk’lardan ön ödemeli kart hizmetine, para transferinden mobil ödeme hizmetlerine kadar pek çok alanda faaliyet veriyoruz. Ankara’da ön ödemeli kartlar konusunda önemli bir işimiz var. Self servis fatura kiosk’u işinde Türkiye’de uzak ara lider konumdayız. Ankara’da su ve doğal gaz faturaları ön ödemeli kartlarla yapılıyor. Yakın geçmişte hafta içi saat 17.00’den sonra ve hafta sonları ödeme yapmak çok önemli bir sorundu. Biz de bunu fark edip sistemi self servis kiosk’larla entegre ettik. Şu anda Ankara’nın su ve doğal gaz ödemelerinin yüzde 60’ı bizim cihazlarımızın üzerinden yapılıyor. Aylık 500 bin kullanıcıya ulaştık. Aralık 2016’da bu kanaldan 45 milyon TL satış hacmi oldu. Ocak ayında BKM’nin onaylaması sonrası Mastercard logolu kendi ön ödemeli kartlarımızı çıkaracağız.
* Bu kartlarla başka ulaşmayı planladığınız kesimler var mı?
 Memur-Sen’le anlaştık. Bu yıl mart ayında tüm Türkiye’deki 1,2 milyon memura ön ödemeli kart vereceğiz. Kart sahipleri için bir indirim ağı oluşturduk, benzin istasyonundan alışverişe otellere kadar 6 bin farklı noktada belli oranlarla indirimler sunacağız. Bu kartlarımız, ön ödemeli olduğundan hem kartın içine para yüklenebiliyor hem sadece sadakat kartı olarak kullanılabiliyor hem de isterlerse başka bir banka kartı tanımlanarak cüzdan görevini görebiliyor. Hedefimiz, yapılan işlemin bizim kartlarımızdan geçmesi. Memur-Sen gibi 1-2 büyük sendika ve kamu kuruluşlarıyla görüşüyoruz. Bu yılı toplamda 2 milyon kart sahibine ulaşarak tamamlamayı hedefliyoruz.
* Self servis fatura kiosk modelinizi başka illere yaymayı hedefliyor musunuz?
 Evet, bu yıl içinde 4-5 ilde daha çalışmak istiyoruz. Kiosk’larla aylık 500 bin kişi bu hizmetimizi kullanıyor. Şu ana kadar toplamda 800 bin kişiye hizmet verdik. Ön ödemeli kart, Anadolu kentlerinde çok kullanılıyor. Bursa, Kütahya ve Manisa’da aynı şekilde su ve doğal gaz faturalarında ön ödemeli kartlar için el sıkıştık. Bu illerde kullanıcılar yazın alıp kışın kullanım yapıyor, küçük şehirlerde talebi artan bir trend bu. Farklı illerle anlaşmak için de çalışacağız. Bu yıl sonuna kadar diğer şehirlerin de eklenmesiyle kiosk’larda 1,5 milyon müşteriye ulaşırız diye düşünüyorum.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz