"Torba yasa ne getiriyor?"

Deloitte Vergi Bölümü Lideri Ahmet Cangöz ile vergi aflarını, yapılma gerekçelerini ve son yasanın içeriğini konuştuk.

19 EKİM, 20140
Paylaş Tweet Paylaş
Torba yasa ne getiriyor?
Son aylarda kamuoyunu meşgul eden konulardan biri, içeriğinde kapsamlı bir vergi affı da bulunan Torba Yasa. Yaklaşık 15 milyon mükellefi ilgilendiren bu affın kapsamında, 67 milyar TL’lik borcun yeniden yapılandırılması söz konusu. Türkiye ise bu yasa ile Cumhuriyet’in kuruluşundan bu yana 48’inci vergi affına imza atmış olacak.

Rakamlara bakıldığında, her 10 yıllık dilimlerde ortalama 4 vergi affı yaşandığı görülüyor. Yani Türk mükellefler ortalama 2,5 yılda bir affediliyor. Bu durum ise uzmanlara göre “vergi affı bağımlılığı” yaratıyor.

Borçların tahsilatı anlamında önemli bir yöntem olan afların bu kadar sık kullanılmasını sakıncalı bulan Deloitte Vergi Bölümü Lideri Ahmet Cangöz, “Vergi tahsilatı ciddiyetle ve adil biçimde yapılmalı. Daha çok tartışılmalı, şeffaf olmalı” diyor. Cangöz ile vergi aflarını, yapılma gerekçelerini ve son yasanın içeriğini konuştuk.

1- Vergi afları niçin yapılır?
Vergi afları çeşitli nedenlerle yapılıyor. Bazen artık toplanması ekonomik olmayan vergilerin temizlenmesi için çıkarılır. Bazen varlık barışı amacıyla çıkarılır. Örneğin yurtdışındaki off shore varlıkların, sisteme ve kayda alınması amacıyla yapılır. Siyasi gerekçelerle de çok kullanılan bir enstrüman olduğunu görüyoruz. En önemli gerekçe ise tabii ki alınamayan alacakların tahsilatıdır.

Af dendiğinde, suçtan kaynaklanan bir cezanın affedilmesi söz konusu. Buradaki suç, vergiyi ödememe suçudur. Geciktirme ise aslında bir suç değil. O yüzden, geciktirilmiş vergileri tahsilat için borcu yeniden yapılandırmak aslında tam anlamıyla bir af değil. Torba Yasa kapsamındaki bu düzenlemede vergilerin affedilmediği, yani silinmediği görülüyor. O yüzden “yeniden yapılandırma” demek daha doğru olabilir.

2- Bu aflar vergi toplamada verimli ve etkili bir yöntem midir? İşe yarar mı?
Bir bakıma hiç toplanamamış alacakların tahsili açısından önemli. Ama bu kadar sık tercih edilmesi doğru mu, değil mi tartışmalı bir konu. Türkiye’de çok yüksek enflasyonlu dönemler yaşamış olmanın getirdiği alışkanlıkla vergilerimiz çok yüksek değil. Ama cezalarımız çok yüksek. 1.000 TL’lik vergi borcunun cezası da 1.000 TL oluyor. Halbuki cezaların katıyla değil, yüzdeyle kesilmesi gerekir. Örneğin ceza oranlarını yüzde 20-30 düzeyinde tutarsanız daha rahat tahsilat olabilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz