TSKB'nin yeni rotası

Özcan Türkakın ile bankanın yeni dönemde iz leyeceği stratejileri, 2013 yılı sektör tablosunu ve kişisel hedeflerini konuştuk.

1.07.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
TSKB'nin yeni rotası
TSKB, büyüme için fırsat gördüğü yeni alanlara yöneliyor. Bankanın yeni genel müdürü ÖZCAN TÜRKAKIN, “Mevcut faaliyetlerinin yanında yatırım bankacılığına ağırlık vereceğiz” diye konuşuyor. Ayrıca banka, risklerin yönetimi ve bilançoların yeniden şekillendirilmesi açısından şirketlere danışmanlık hizmeti vermeye hazırlanıyor. Türkakın, TSKB’nin rekabette proje değerlendirmedeki bilgi ve uzmanlığıyla farkını ortaya koyacağına inanıyor. “Yurtdışında ise kalkınma bankacılığı konusunda ihtiyaç olan ülkelerde işbirlikleri kurma ve bilgi aktarma imkanlarımız söz konusu olabilir”diyor.

Türkiye’nin özel sermayeli ilk kalkınma ve yatırım bankası Türkiye Sınai Kalkınma Bankası (TSKB), kendine yeni bir rota çiziyor. Banka, yatırım bankacılığına ağırlık verme kararı aldı. Ocak ayı sonunda bankanın genel müdürlüğüne gelen Özcan Türkakın, “Yatırım bankacılığı TSKB’nin asli faaliyet alanlarından biri. Şimdiye dek yeterli gelişmeyi sağlayamadığımız bu alanda şartların olgunlaştığını söylemek mümkün. TSKB artık mevcut faaliyetlerinin yanında yatırım bankacılığı konusunda daha aktif çalışacak” diye konuşuyor.

Bu amaçla banka, bu yıl itibariyle tahvil ihraçları yapmaya hazırlanıyor. Türkakın, ayrıca hem risklerin yönetimi hem bilançoların yeniden şekillendirilmesi açısından şirketlere danışmanlık hizmeti vereceklerini belirtiyor.

TSKB bu yıl 1,5 milyar dolar kredi kullandırmayı planlıyor. İlk 3 ayda bunun 400 milyon dolarlık kısmı kredilendirildi. Türkakın, “Kredi portföyümüzün yüzde 33’ü enerji ve elektrik üretimiyle verimliliği alanlarına gidiyor. Burada odağımız bioatık, rüzgar ve jeotermal gibi yenilenebilir enerjiler, güneş enerjisini ise bu yılın özel gündemine aldık. Yeni sektörler de ekleyeceğiz. Bu yıl ilk kez sürdürülebilir turizm alanında kredi kullandıracağız. KOBİ’ler hiç şüphesiz konsantrasyon alanımızda. Toplam kredi portföyümüz içinde KOBİ’lerin payı yüzde 15” diye konuşuyor. TSKB’nin çiçeği burnunda genel müdürü Özcan Türkakın ile bankanın yeni dönemde iz leyeceği stratejileri, 2013 yılı sektör tablosunu ve kişisel hedeflerini konuştuk:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz