Turkcell Akıllı Bulut güvenlik ve tasarruf sunuyor

Selen Kocabaş, ile verinin yönetimini konuştuk.

17 TEMMUZ, 20150
Paylaş Tweet Paylaş
Turkcell Akıllı Bulut güvenlik ve tasarruf sunuyor
Turkcell Kurumsal Pazarlama ve Satıştan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Selen Kocabaş, “2013 sonu itibariyle bulut bilişimin 300 milyon dolarlık bir sektör haline geleceğini belirterek bir seyir izlemesi kaçınılmaz. müşterilerimiz, TurkcellAkıllıBulut ile bu teknolojiyi, donanım, yazılım, lisans, işletim, internet ve güvenlik gibi ıt hizmetlerinde yüzde 80 tasarruf imkânıyla kullanabiliyorlar” diyor.

Bulut uygulamaları bilişimde önlenemez bir teknolojik trende dönüşmüş durumda. Küreselleşmenin bilişim dünyasındaki karşılığı olarak “bulut bilişim” gösteriliyor. Aslında bireysel olarak internette pek çok mecrada farkında olmadan bulut bilişimi kullanıyoruz. Youtube ya da Facebook’a yüklediğimiz videolar, aldığımız e-posta hizmetleri, twitter’dan gönderilen fotoğraflar, hepsi dev bir sanal bulutun içinde saklanıyor. Giderek hayatımızın içine daha fazla giren bulut bilişim, pek çok sektörde hızla yayılacağa benziyor.

Araştırma şirketi Gartner’ın öngörülerine göre 2013 yılı içerisinde bulut bilişim pazarının ulaşacağı büyüklük 150 milyar doları bulacak. IDC tarafından hazırlanan 2011-2015 bulut servisleri öngörü raporuna göre ise 2015 yılında genel bulut servisleri, BT harcamalarındaki büyümenin yüzde 46’sını oluşturacak. 5,8 petabyte’lik veri büyüklüğüyle Türkiye’nin en büyük veriye sahip kurumlarından biri olan Turkcell, 2007 yılından bu yana önce kendi içinde, ardından grup şirketlerine sunduğu hizmetler için bulut teknolojisini kullanmaya başladı.

Türkiye pazarının da dünyadaki bu alandaki büyüme paralel bir seyir izleyeceğini belirten Turkcell Kurumsal Pazarlama ve Satıştan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Selen Kocabaş, büyük verinin kurumlar için katma değer yaratma anlamında öneminin altını çiziyor. Kocabaş ile verinin yönetimini konuştuk.

Turkcell için bulut bilişim teknolojisinin önemli nedir?
Selen Kocabaş:
Turkcell, yeni trendleri yakından takip eden, büyük resmi doğru ve zamanında okuma yeteneğine sahip bir iletişim ve teknoloji şirketi. Bu sayede, dünyada bulut bilişim konusunda hazırlıklarını en hızlı tamamlayan ve hızla buluta uygun altyapıyı kuran öncü şirketlerden biri. Turkcell, bulut teknolojilerini 2007 yılından itibaren önce Turkcell içinde, ardından Turkcell Grup şirketlerine sunduğu hizmetlerde kullanmaya başladı. Bulut teknolojilerindeki deneyimi ile Türkiye’de bulut ihtiyaçlarını belirleyip konuyla ilgili bilincin oluşmasına katkıda bulundu. Giderek hayatımızın içine daha fazla giren bulut bilişim, pek çok sektörde hızla yayılacağa benziyor. Önümüzdeki 10 yılda dijital verinin 44 kat artması bekleniyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz