Türkiye'ye 3 alanda yatırım yapacağız

Türkiye'de de önümüzdeki 5 yıl için yüzde 15-20 büyüme hedefi koyuyor.

17 TEMMUZ, 20150
Paylaş Tweet Paylaş
Türkiye'ye 3 alanda yatırım yapacağız


Yüzden fazla ülkede yatırımı bulunan, 2010 yılının üçüncü çeyreğinde cirosu 109,9 milyar dolara ulaşan Amerikalı dev General Electric (GE), kriz sonrasında stratejisini değiştirdi. ABD'nin ötesinde dünyanın gelişen bölgelerinde odaklanarak büyümeyi hedefliyor. Bugün GE'nin gelirlerinin yüzde 60'ı şirketin dünya organizasyonundan sağlanıyor. Bu yatırımların başındaki isim GE International'ın CEO'su Ferdinando "Nani" Beccalli-Falco, ana faaliyet alanları altyapı ve enerji alanlarında yeni fırsatların Çin, Hindistan ve Latin Amerika ülkelerinde olacağına inanıyor. 2010'da 1,6 milyar dolarlık satış rakamına ulaştığı Türkiye'yi de odaklanacakları ülkeler listesine dahil ediyor. "Ben kişisel olarak özellikle Türkiye'ye odaklanmayı düşünüyorum" diyen Beccali, Garanti Bankası'ndaki hisselerini satmış olmalarının Türkiye'den çıktıkları anlamına gelmediğini vurguluyor. "Bu, sadece kriz sonrası global strateji kararının bir parçasıydı. Yeni yatırımlarla Türkiye'ye iyi yatırım yapan bir şirket olduğumuzu kısa sürede göstereceğimizi umuyorum" diyor. Beccali, Türkiye'deki yatırımlarını ise şöyle aktarıyor: " Enerji alanında güçlü bir şirketiz. Bölgede Türk ortaklarla büyümeyi istiyoruz. Sağlık alanı, kamu ve özel sektörle işbirliği kurmak anlamında da önemli... Ulaştırmada da demiryolları sistemi ve belediyelerle ilgili gelişmelerle ilgileniyoruz. Yatırımlarımızı bu 3 alanda gerçekleştirmek istiyoruz."

GE International'ın Başkanı ve CEO'su Ferdinando "Nani" Beccalli-Falco ile Türkiye planlarını, global büyüme stratejilerini ve altyapı ile enerji alanlarında trendleri konuştuk:

Capital: GE International olarak önümüzdeki 5 yıl için dünyada hangi ülkelere odaklanacaksınız?
Açıkçası yeni fırsatlar, dünyanın bizim terimimizle gelişen bölgesinde olacak. Bu gelişen bölgeyi de iki kategoride incelemek gerekiyor. Bir tarafta doğal kaynaklar anlamında çok zengin ülkeler bulunuyor. Bunlar Ortadoğu, Afrika, Latin Amerika coğrafyasındaki ülkeler. Bunların arasına Avusturalya ve Kanada'yı da koyabiliriz. Diğer tarafta Çin, Hindistan ve Güney Asya gibi nüfus anlamında zengin ülkeler var. Bu iki kategoride de ortak olan ya altyapılarının yeni yaratılması ya da modernleştirme çalışmalarının olması. İşte GE için bu tip ülkeler önümüzdeki 5 yılda büyük fırsatlar sunuyor.

Capital: Türkiye fırsatlar coğrafyasına katılıyor mu?
- Türkiye çok ilginç bir ülke... Gelişmiş bir ülke, doğal kaynaklar açısından zengin değil ama özellikle genç ve güçlü bir nüfus yapısı var. İddialı bir ülke. Tabii altyapı gereksinimi de var, enerji konusunda ciddi yatırım gerekiyor. Türkiye'nin şu anda çok ilginç bir dönemden geçtiğini düşünüyorum. Son 9 yıldır ben Brüksel'deki ofiste bulunuyorum ve Türkiye'nin başlıca iki nedenden AB'ye katılacağına inanıyorum. Bunun ilk nedeni AB, Türkiye'deki genç nüfusla yaş ortalamasını aşağı çekerek, yeni insan gücü oluşturabilir. İkinci neden ise Türkiye demokratik sistemiyle çok gelişmiş ve olgun bir İslam ülkesi. Avrupa ile İslam dünyası arasında bir köprü olarak rol alabilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz