"TÜSİAD Başkanı'ndan kur açıklaması!"

Reformların önemine vurgu yapan TÜSİAD Başkanı Cansen Başaran Symes, "Bizim böyle bir dönemde kur ve faize takılmadan reform ajandasına dönmemiz gerekiyor" dedi

14 MART, 20150
Paylaş Tweet Paylaş
TÜSİAD Başkanı'ndan kur açıklaması!
TÜSİAD Başkanı Cansen Başaran Symes, Uludağ Ekonomi Zirvesi'nde soruları yanıtladı.

Son dönemdeki gelişmeleri değerlendiren Başaran Symes şunları söyledi: "Piyasalar istikrar ve süregelen anlamlı hikayeyi istiyor. Merkez Bankası'nın kanun çerçevesindeki hareket alanı, araçları kullanabilmesi son derece önemli. Bir araya gelmek son derece olumlu. Roller üzerinde bir mutabakat sinyalini görüyoruz. Piyasalar buna olumlu bakacaktır. MB'nin bağımsızlığının teyit edilmiş olması kuvvetli bir sinyal. Kurdaki hareket belirsizliğin altını bir kez daha çiziyor. İş dünyası bu yüzden tedirgin günler geçirdi. Tedirginliğin ortadan kalktığını söyleyemeyiz. Babacan'ın hep uyarıları oldu. İş dünyası küresel haberlere açık. Risk yönetimini iyi yapan kurumlar böyle durumlardan daha kolay çıkacaktır."

DEV PROJEDE İMZALAR ATILDI! TIKLAYIN!

'MERKEZ OLDUKÇA TECRÜBELİ'
Başkanı şöyle devam etti: "Biz kendi ev ödevlerimize bakacağız. Türkiye'de kurumlarımızı roller itibariyle doğru kullanacağız. Uluslararası piyasaların bu dalgasında çıkaracağımız en önemli ders de bu olacak. Kurumlar için daha rahat bir ortam sağlayalım. Merkez Bankası oldukça tecrübeli. Rolleri itibariyle hareket ettiğinde iyi yönetimler yaptı. Yetkili kadrolarımıza güvenelim, biraz da takip edelim. Bizim böyle bir dönemde kur ve faize takılmadan reform ajandasına dönmemiz gerekiyor. Biraz daha aksiyona ihtiyacımız var. Dönüşüm paketinde uygulamaya odaklanalım. Son veriler, sanayi üretimi ve ihracat alarm."  Faiz tartışmasıyla ilgili de konuşan Başaran Symes, "Faiz, kur son derece önemli dinamikler. Ama en az bunlar kadar hatta daha önemlisi reformlar. Reformlara dönmek için yeteri kadar ortam oluştu. Dönmeme riskimiz yok" dedi.

YILDIZ HOLDİNG"TEN FLAŞ HAMLE! TIKLAYIN!

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz